spot_img
spot_img

Како би требао изгледати “Ковид пасош” у Босни и Херцеговини

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Због пандемије свијет данас размишља о увођењу Ковид пасоша, на чему се ради и у БиХ. Њиме би се требало олакшати путовање грађанима, а у наставку текста доносимо неке од детаља како би они требали изгледати.

Ариф Нанић, директор Агенције за идентификационе документе, евиденцију и размјену података БиХ (IDDEEA), која ће бити и технолошка подршка током израде Ковид пасоша, говорио је за Klix.ba о овој теми.

Како је нагласио, наша држава неће одступати од Европске уније те ће, уколико буду одобрени, Ковид пасоши у БиХ бити по узору на оне из држава чланица.

“На вријеме смо покренули питање о увођењу Ковид пасоша у БиХ те надлежни органи прате дешавања у земљама ЕУ и окружења. Сигурно ћемо и ми на вријеме ријешити то питање у циљу евентуалног преласка граница ако то буде услов и ако такав документ ЕУ званично усвоји. Колико је познато, Свјетска здравствена организација (СЗО) је против увођења Ковид пасоша те је сада кључно да ли ће он бити одобрен”, нагласио је Нанић.

Даље је навео да још нису познати сви прецизни детаљи о изгледу пасоша, његовом издавању, као и о томе да ли ће трошкове због тога сносити грађани или ће се пронаћи неки други механизми.

“Дакле, Вијеће министара БиХ треба утврдити такве појединости које се односе на права и обавезе грађана, а када је ријеч о IDDEEA-и, бићемо технолошка подршка током његове израде и спремни смо одговорити том захтјеву. Већина грађана сматра да ће ти Ковид пасоши подсјећати на оне класичне, међутим, он неће бити у тој форми. Ријеч је о документу, тачније, цертификату с подацима”, додао је.

Саговорник је појаснио да ће се уз личне податке на Ковид пасошу налазити и три важне ставке од којих једну грађанин треба испуњавати да би могао прећи границу.

“Ријеч је о ставкама које се односе на то да ли је особа вакцинисана, затим, да ли има негативан тест на коронавирус као и то да ли га је преболовала. Дакле, не треба испуњавати све три ставке, већ је довољно да задовољава барем једну, а од понуђених је ипак најтрајнија ова која се односи на вакцинацију”, навео је наш саговорник.

Нагласио је да надлежни већ раде на идеји Ковид пасоша у БиХ како се не би каснило за земљама ЕУ те додао да неће постојати различите форме наведених цертификата.

“Цертификати ће бити унифицирани с оним из ЕУ и вјерујем да ће и БиХ свој документ прилагодити томе, а када је ријеч о његовом добијању, важно је нагласити да га грађани неће морати имати уколико немају намјеру или обавезу путовати ван граница државе”, навео је Нанић.

СЗО и неки од званичника сматрају да би увођење Ковид пасоша заправо довело до неједнакости међу грађанима, поготово оним из сиромашнијих земаља, који немају никако или имају веома тежак приступ вакцинама, тестовима и сл.

С друге стране, постоје и они који вјерују да би се увођењем Ковид пасоша олакшало кретање грађана током пандемије те самим тим осигурала већа заштита од потенцијалне заразе.

“Свако наметање новог документа је ограничавање слободе кретања, али сматрам да, уколико Ковид пасош ЕУ уведе као услов за прелазак границе, ми то морамо поштовати и прилагођавати се таквим стандардима”, поручио је Нанић.

Подсјећамо да је Европска комисија 17. марта ове године предложила стварање дигиталних зелених цертификата, а који би такође требали садржати све наведене податке.

Том приликом су навели да ће бити доступни свим становницима ЕУ, признати у свим земљама ЕУ, бесплатни и издавани у дигиталном или папирном формату.

Такође, поједине земље у свијету, попут Израела, већ су увеле тзв. “вакцина пасоше”.

Из Европске комисије су навели да ће систем дигиталних зелених цертификата бити “привремена мјера”, која ће бити суспендована чим СЗО прогласи крај пандемије.

 

 

 

(klix.ba)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img