Институције Босне и Херцеговине од 2018. године добровољно су напустиле стотине државних службеника и радника, а неки од основних разлога су ниске плате у односу на приватни сектор, одлазак у иностранство или прелазак на ниже нивое власти.
Ово се може закључити из одговора на посланичко питање које је поставио Саша Магазиновић, посланик СДП-а у Представничком дому парламента БиХ, који истиче да још није прикупио све податке те да нема пресјек, али да за појаве да радници и државни службеници напуштају институције БиХ зна и да је због тога поставио посланичко питање.
“Њихов рад се плаћа много више на тржишту и институције БиХ не могу наћи њихову замјену. Један од примјера су људи који раде на борби против сајберкриминала и они имају изузетно ниске плате у односу на цијену рада на тржишту”, рекао је Магазиновић.
Од 2018. године, примјера ради, Граничну полицију напустило је 12 запослених, четири државна службеника и осам запослених, док су Агенцију за идентификациона документа, евиденцију и размјену података напустила чак 24 запослена.
Велики број радника напустио је и Агенцију за статистику БиХ, њих 16, док је Обавјештајно-безбједносну агенцију напустио 21 радник.
Највише одлазака било је из правосудних институција на нивоу Босне и Херцеговине па је тако Суд БиХ напустило 48 запослених, Високи судски и тужилачки савјет 34 радник, а Тужилаштво БиХ 39 радника, међутим добар дио њих институцију је напустио због напредовања, односно преласка на мјесто судије или тужиоца или одласка у другу правосудну институцију.
“Разлози одласка су незадовољство платама, јер прије овог посљедњег повећања, плате су биле испод нивоа 2009. године. Има људи који одлазе у иностранство, али има и одлазака у друге институције, а посебно на ниже нивое власти. Институције БиХ више нису привлачне као што су биле. Ово повећање плата донекле ће поправити ситуацију, али питање је колико ће то трајати с обзиром на инфлацију и све што се дешава. Има запослених са средњом стручном спремом у институцијама БиХ којима је плата повећана за неких 60 марака”, рекао је Невен Акшамија, директор Агенције за државну службу Босне и Херцеговине.
Према подацима који су до сада дошли као одговор на посланичко питање, око 30 институција Босне и Херцеговине од 2018. године споразумно је напустило више од 330 државних службеника, намјештеника и запослених, а како истичу у Самосталном синдикату државних службеника и намјештеника у институцијама БиХ, ради се о тренду који, очигледно, никога не интересује.
“То је тренд посљедњих неколико година. Људи одлазе на боље плаћене послове и то је нормално. Одлазе и на ниже нивое власти с обзиром на то да су боље плате. Није то више да иду ИТ стручњаци који фале, како институцијама тако и цијелој привреди, одлазе референти, одлазе шефови одсјека, али то никога не брине”, рекао је Салих Карчић, предсједник Самосталног синдиката државних службеника и намјештеника у институцијама БиХ.
Он каже да људи одлазе из институција БиХ да би могли да преживе и иду тамо гдје је већа плата, наводећи да је и Вјекослав Беванда, министар финансија и трезора БиХ, недавно рекао да у два одсјека уопште нема запослених, јер су људи напустили те послове.
(nezavisne.com)