spot_img
spot_img

Хљеб од Нове године поскупио за пола марке

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Због рекордних цијена пшенице на берзама, код бх. млинара поскупјело је брашно, што се одразило на више цијене хљеба, али и осталих пекарских производа.

Како кажу наши саговорници, цијена хљеба у појединим градовима у току ове година виша је за пола марке.

Раденко Пелемиш, предсједник Удружења млинара и пекара регије Бијељина, казао је у разговору за “Независне новине” да од петка имају нове цјеновнике, па тако хљеб од 600 грама кошта 1,5 КМ, док је претходно коштао 1,20 КМ.

“Од почетка ове године цијена хљеба порасла је за пола КМ”, казао је Пелемиш и додао да су и цијене пецива расле сразмјерно.

“Кифла, која је коштала 30 фенинга, сада кошта од 40 до 50 фенинга, зависно од грамаже”, казао је Пелимиш.

Како је рекао, што се тиче даљег раста цијене хљеба, али и пекарских производа, они на то не могу да утичу.

“Све зависи од кретања цијена осталих производа, па ако се настави раст цијена брашна и пшенице, и ми ћемо морати подизати цијене да бисмо могли да послујемо”, навео је Пелемиш.

Како је рекао, пшенице има у довољним количинама, а једини проблем представљају цијене, које, како истиче, руше рекорде.

Саша Тривић, предсједник Удружења пекара Републике Српске и власник Пекарско-сластичарског друштва “Крајина клас”, истиче у разговору за “Независне новине” да пшеница сада кошта 350 евра, док је прије десетак дана коштала 270 евра по тони, па су због тога млинари пекарима најавили нову цијену брашна.

“Крајем новембра цијена брашна била је 0,72 КМ, а сада је 1,07 КМ по килограму, тако да нас у наредним данима очекује скупљи хљеб за 20 фенинга, па ће тако коштати 1,90 КМ”, казао је Тривић, истичући да је хљеб са овим новим цијена у овој години скупљи за 35 до 40 фенинга.

Како је појаснио, овако високе цијене пшенице су “цијене панике”, јер сигурно је да домаћи млинари немају проблем са несташицом ове житарице.

“Дешавања у Украјини и Русији узроковала су талас поскупљења и страх од евентуалне несташице те су грађани појачали куповину”, казао је он. Из сарајевске компаније “Клас” казали су да је цијене пшенице на тржишту посљедњих седам дана достигле свој рекорд, а отежана испорука је додатна отежавајућа околност за произвођаче хљеба.

“Поскупљење пшенице за 30 одсто нас је, због економичног пословања наше компаније, приморало на корекцију цијена”, казали су из ове компаније, из које истичу да је цијена “Класовог” народног хљеба остала иста.

“Због врло динамичних промјена цијена пшенице, практично из дана у дан, до даљег не можемо давати поуздане прогнозе цијена сировине и енергената, а самим тим ни наших финалних производа”, казали су они.

Да су више цијене хљеба неоправдане, каже Муриса Марић, извршна директорица Удружења грађана “Дон” Приједор.

“Поготово сада, у овом периоду, подижу цијене када очекујемо да се смањи износ ПДВ-а на основне животне намирнице. Ово је лов у мутном из разлога што ће у наредним данима и цијене горива ићи надоље”, казала је Марићева.

Иначе, Агенција за храну Уједињених нација објавила је како би међународне цијене хране и хране за животиње могле порасти између осам и 20 одсто као резултат сукоба Русије и Украјине.

Према почетној процјени, Организација за храну и пољопривреду каже да није јасно хоће ли Украјина моћи пожњети усјеве током потенцијално дуготрајног сукоба. Исто тако, постоји неизвјесност у вези с извозом руске хране. Процјењује се како од 20 до 30 одсто уобичајених површина неће бити засијано или се неће обавити жетва.

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img