spot_img
spot_img

Грађевинске фирме у БиХ тешко проналазе раднике, већина их отишла у Њемачку

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Недостатак радне снаге евидентан је у бројним областима у нашој земљи, а један од сектора који се с овим проблемом суочава је и грађевински. Тако је данас грађевинским фирмама веома тешко пронаћи раднике, било да се ради о квалификованим за овај посао или не.

“Иако је пандемија, радници и даље у великом броју напуштају Босну и Херцеговину тражећи квалитетнија радна мјеста и повољније услове у земљама Европске уније. Земља која углавном запошљава квалитетну радну снагу из БиХ је Њемачка, гдје је велики број грађевинских радника из наше земље. Услови рада у Њемачкој су доста бољи него у земљама региона, напримјер у Хрватској, иако и у овој земљи дају пристојне услове рада. Већина компанија у Хрватској нуди бесплатан смјештај и храну те плату од око хиљаду КМ, али је то ипак недовољно примамљиво радницима из БиХ”, казао је за клиx.ба Доминик Рашкај, ПР и маркетинг менаџер портала БољиПосао.цом.

Да је тешко наћи раднике који би ишли и радили у Хрватској казао нам је и Давор Кордић, директор фирме Некретнине из Међугорја, који је због недостатка посла у овом граду морао отворити фирму Архитектура и некретнине у Метковићу, у Хрватској.

“Прије двије-три године у Међугорју је престала градња и морали смо се пребацити на хрватско тржиште. Све своје раднике из БиХ пребацили смо тамо, али имамо проблем у проналаску нових радника. Нама је сада потребно још од пет до седам радника, међутим, не можемо их наћи. Већина радника које сада имамо су пензионери из БиХ. У Хрватској радимо виле с базенима, а радници имају и добре услове рада. Осигурали смо им смјештај и храну, пријављени су и плаћамо им доприносе, а примају и плату која је изнад просјека у БиХ”, истакао је Кордић.

Да је ситуација у овој области веома тешка казала нам је и Ениса Кадић, водитељица Центра за анализу и информатику при Привредној комори Федерације БиХ. Кадић је истакла како у сектору грађевинарства већ одавно постоји проблем с недостатком радне снаге, те како се некада овај проблем покушао ријешити кроз програме уписа у школе, међутим, резултати нису били баш добри.

“Отварање тржишта Њемачке за раднике из БиХ довело је до масовног одласка у ову земљу. Домаће фирме одавно се жале на проблем недостатка радника, а одласком да раде у Њемачку суочавале су се и с нелојалном конкуренцијом, гдје су њемачке фирме покушавале преузети раднике бх. фирмама. Неколицина радника одлучивала се на то да пређе у неку њемачку фирму, али већина њих то не уради. Оно што треба истаћи јесте да је створена слика како је радницима који оду у Њемачку знатно лакше и боље него онима који остану у БиХ. Јесте, они имају већу плату, али имају и много веће трошкове, јер је тамо све много скупље”, истакла је Кадић.

Плате у овом сектору, каже Кадић, нису мале ни у Босни и Херцеговини, а сматра и како ће послодавци временом морати више цијенити радника, односно платити му и много више од тренутног.

“Оно што остаје отворено је начин исплате тих људи. Пандемија је показала да су ти радници солидно плаћени, али да им се доприноси не плаћају на пуни износ плате. О томе сада не размишљају много, али када дођу до пензије или када им треба да дигну кредит, онда се нађу у проблему. С обзиром на велики недостатак радне снаге у сектору грађевинарства, послодавци ће у наредном периоду морати или почети вредновати раднике како треба, или ће радну снагу морати тражити у неким другим земљама”, упозорила је Кадић.

Када је ријеч о градњи у БиХ, Кадић каже како је број издатих дозвола у другом кварталу прошле године био мањи у односу на претходни период, али како је издавање дозвола почетком ове године почело да се враћа у нормалу.

 

 

 

 

(klix.ba)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img