Велики број бх. грађана досад се вакцинисао у Србији, а за имунизацију преко Дрине довољан им је само пасош, те пребивалиште на територији БиХ.
У посљедња два дана велики број наших грађана који су се још прије мјесец или више пријавили за вакцинацију у Србији путем онлине обрасца Министарства здравства Србије почео је добијати позиве и термине за вакцину Цовисхиелд на Београдском сајму у Хали 3.
Гордана К., Бањалучанка која се за вакцинацију против вируса корона путем онлине форме пријавила у Србији прије неколико дана, за “Независне” је рекла да су је позвали да може да дође и да су тражили, као страном држављанину, само број пасоша.
“Одлучила сам се за вакцинацију у Србији, јер мислим да ћемо на ред за вакцину у БиХ стићи тек идуће године”, казала је она.
Додала је да су тражили да се изјасни гдје би вољела да прими вакцину и коју.
“Пристала сам на било коју вакцину, осим оне компаније ‘АстраЗенеца’, али су ми понудили само њу. Видјећемо шта ће бити. Уколико не буду могли да ми дају неку другу вакцину, радије ћу причекати и покушати се вакцинисати некада касније”, рекла је Гордана.
Зеничанин Неџад Ц. (33), који је држављанин БиХ, пријавио се за вакцинацију у Србији, а како каже за Клиx, то је учинио прије мјесец из радозналости.
Он је јуче добио позив на маил, а већ данас је вакцинисан у Београду. Тврди да је примјетан велики број грађана из БиХ, који су на Београдски сајам стигли без најаве те су вакцинисани. Поред бх. држављана, много је и грађана Сјеверне Македоније.
Такође, једна Бањалучанка изјавила је за “Независне” да је без најаве данас отишла у Београд како би примила вакцину те да ју је заједно са својим момком и добила без проблема и чекања.
Такође, велики број здравствених радника из Српске је у Србији примио вакцине, а сада су власти у Србији позвале и остале бх. држављане да се вакцинишу.
Привредна комора Србије уз подршку Владе РС обезбиједила је путем Коморског инвестиционог форума земаља западног Балкана (КИФ ЗБ6), чије су чланице привредне коморе земаља у региону, процес имунизације за привреднике и њихове запослене из ових земаља.
У БиХ је данас путем Ковакс механизма стигао први контингент од 23.400 “БиоНТецх”-“Пфизер” вакцина против вируса корона. Из овог контингента ФБиХ следује 15.220 доза, Републици Српској 7.578 и 612 вакцина добија Брчко дистрикт, док је редовним летом из Истанбула у Сарајево синоћ требало да стигне и 26.400 доза вакцине “АстраЗенеце”. Достављене вакцине би требало да буду превезене у Мостар, гдје ће бити складиштене у компанији “Херцеговиналијек”, а потом ће бити распоређене.
“Дочекали смо дан када је БиХ добила вакцине”, казала је Анкица Гудељевић, министрица цивилних послова БиХ, те је додала да ће остатак вакцина стизати у интервалима и да се наредног мјесеца очекује већа количина цјепива.
Јохан Затлер, шеф Делегације ЕУ у БиХ, казао је да је ово важан дан када БиХ добија први дио вакцина из Ковакс система, те да је ово прва од испорука за које је средства осигурала БиХ.
“БиХ је друга земља на западном Балкану која добила прву доставу из Ковакс механизма”, навео је Затлер, додајући да током ове седмице треба да буде потписан са домаћим властима споразум о бесповратним средствима за вакцине које ће стићи почетком наредног мјесеца.
Бранислав Зељковић, директор Института за јавно здравство РС, рекао је да сљедеће седмице очекују још 20.000 вакцина из Москве, чиме ће бити настављена вакцинација, превасходно здравствених радника и лица старијих од 65 година. Ускоро се очекује вакцинација и осталих категорија друштва.
Бх. послодавци који су раније представили идеју да планирају набавити вакцине за своје раднике у разговору за “Независне” казали су да је за имунизацију у РС заинтересовано око 20 одсто радника, а у ФБиХ око 60 одсто.
Саша Тривић, предсједник Удружења уније послодаваца РС, је за “Независне” рекао да чекају потврду од компаније “Крајинагроуп”, која је увозник руских вакцина за подручје РС, да ли и на који начин могу приступити набавци, те да је ова компанија упутила захтјев према произвођачу и да сада чекају информације када би могли наручити вакцине и под којим условима.
“Примјетно је да је веома мали број радника заинтересован за вакцинацију. Покушали смо преко Привредне коморе Србије да пошаљемо раднике на вакцинацију у Београд, али је према анкетама тек око 20 одсто њих спремно да прими вакицну”, казао је Тривић.
Аднан Смаилбеговић, предсједник Удружења послодаваца ФБиХ, за “Независне” је рекао да им се већ јавило више од 200 компанија те да му се скоро свакодневно јавља око 10 фирми које би се прикључиле овој идеји.
Истакао је да послодавцима у ФБиХ проблем представља то што је компаније “Медимпеx”, која је одабрана за набавку вакцина у овом ентитету, пробила рок, те још не може да приступи набавци вакцина.
“Ми смо практично на чекању да видимо с ким ће Влада ФБиХ направити договор за набавку вакцина. Одлучили смо да ћемо вакцине за своје раднике набављати искључиво путем канала Владе ФБиХ, немамо ни намјеру, а вјероватно ни могућности да тражимо своје изворе и канале набавке”, рекао је Смаилбеговић. Додао је да је неколико компанија направило анкете међу својим запосленим те да у просјеку око 60 одсто радника пристаје на вакцинацију.
За борбу против пандемије 21.684.000 КМ
Савјет министара БиХ у буџету ове године обезбједио је 21.684.000 КМ за борбу против пандемије узроковане вирусом корона, а посебним одлукама биће прописани корисници, намјена, износ и начин кориштења ових средстава.
Такође, данас је утврђен Приједлог за закључивање уговора о гранту с анексима И-ВИИ између Европске уније, коју заступа Европска комисија, и Савјета министара Босне и Херцеговине, који ће бити достављен Предсједништву БиХ. Циљ уговора је додјељивање бесповратних финансијских средстава БиХ за провођење акција под називом “ЕУ за здравље – Допринос расположивости и приступу вакцинама против ковида-19”. Ријеч је о гранту ЕУ у износу 13.775.280 евра, а период имплементације је 18 мјесеци. Савјет министара БиХ ће упутити обавијест Амбасади Кине у БиХ да БиХ званично потврђује донацију 50.000 доза “Синофармових” вакцина против ковида-19, чиме је прихваћена дипломатска нота Амбасаде Кине у Сарајеву.
Влада РС је данас донијела је инструкцију о организовању рада током пандемије, којом се уређује организовање процеса рада у републичким органима управе, начин организовања рада од куће и кориштење паузе током пандемија.
Такође, Влада ФБиХ је на данашњој сједници формирала преговарачки тим за набавку вакцина, јер раније формирано ад хок тијело произвођачи вакцина нису сматрали релевантним за преговоре.
“Хорека” тражи комплетно отварање од 1. априла
Удружење “Хорека” упутило је Влади РС, уочи сутрашњег састанка, више захтјева, међу којима су да им се што прије омогући отварање, односно да се баште кафића отворе већ у понедјељак, а комплетно отварање траже од 1. априла.
Од Републилчког штаба траже да не ограничава радно вријеме те да се одређивање дужине радног времена препусти штабовима јединица локалне саамоуправе.
Што се тиче броја људи унутар објекта, они сматрају да то треба да буде на основу квадратуре простора.
(nezavisne.com)