Село Тутњевац код Угљевика познато је као воћарски крај. Поред традиционалне производње шљиве, породица Глигоревић посветила се и сточарству.
Глигоревићи су регистровани као комерцијално газдинство, па остварују и подстицаје. Од пољопривреде се, тврде, може солидно живјети.
На 20 хектара земљишта, од чега је 10 хектара под закупом, Зоран Глигоревић има воћњак, сије житарице, а на једном хектару од 2008. године гради објекте и проширује сточни фонд. Почео је са пет свиња, а данас у товилишту и прасилишту има неколико стотина грла.
– Сада имам око 450 комада свиња, десет говеда. Проширио бих фарму да није било короне, али сам одустао због слабе потражње и ниске цијене. Чим се ситуација стабилизује настојаћу да реализујем дугогодишње планове – почиње причу овај узорни домаћин.
Фабрика под отвореним небом
Годишње утови од 600 до 650 свиња, које углавном прода на подручју регија Источног Сарајева и Бањалуке.
– Пуне руке после, велика улагања. Пољопривреда је фабрика под отвореним небом, страхујемо од временских неприлика, појаве болести. Али кад се све сабере и остане зараде, то нас мотивише, па настављамо – каже Глигоревић.
Иако квалитет нађе купца, интервентни откуп је спас, јер је због смањене потражње тренутна цијена на слободном тржишту ниска.
– Килограм свињетине је 2,2 КМ, максимално 2,3 КМ, а не би смјело да буде испод 2,8 КМ. Лакше је сада када знамо да ћемо робу продати – каже пољопривредник,.
Он је, захваљујући подстицајима ресорног министарства, обновио и пољопривредну механизацију.
– Без улагања у механизацију нема ни успјешног пословања. А кад се добије републички подстицај, па подстицај из локалног буџета, одмах буде лакше. Сваке године купи се по једна машина. Надамо се да ће тако и остати – додаје Глигоревић.
Кад нема воћа има стоке
Општина Угљевик има и веома повољне географске и климатске услове за производњу воћа. Када је година за воћарство лоша тада је добра за сточарство или обрнуто, каже овај воћар, па тако калкулише. Засадио је шљиве на три хектара, а овог љета бере пуни род.
– Произвео сам око 60 тона шљиве. Двије трећине, око 40 тона, иду за извоз, а остало ћу у ракију. Цијена је повољна, род одличан и квалитетан. Добра је година – оцјењује Глигоревић.
На подручју општине Угљевик регистровано је 630 пољопривредних газдинстава. Око 250 домаћинстава бави се сточарством, међу којима је само десетак већих фарми. Пољопривреда заузима значајно мјесто у стратегији развоја ове локалне заједнице. За подстицај аграру у општинском буџету предвиђено је 350.000 марака, за 150.000 више него прошле године.
Подстицаји за ратаре
Начелница Одјељења за пољопривреду општине Угљевик Хајрија Бубић подсјећа да се премирају сточарство, нови воћни засади, куповина нових пољопривредних машина, пчеларство, али и други аграрни сектори.
Због пандемије вируса корона Општина Угљевик ове године увела је и подстицај за ратаре који су засијали више од хектар и по.
Стратегијом развоја од 2018. до 2022. године на овом подручју ради лакшег пласмана пољопривредних производа планирана су значајнија улагања и у прерађивачке капацитете.
(srpskainfo.com)