Адвокати Ејупа Ганића, једног од десеторице званично оптужених за злочине почињене приликом напада на колону бивше ЈНА 3. маја 1992. године у Добровољачкој улици у Сарајеву, поднели су Тужилаштву Кантона Сарајево кривичну пријаву против актуелног и двојице бивших главних тужилаца Тужилаштва БиХ – Миланка Кајганића, Гордане Тадић и Горана Салиховића. Ганићев правни тим сматра да су тужиоци „злоупотребили функцију и да су свесно опструисали истрагу у предмету ’Добровољачка’, односно кривичном предмету Ејуп Ганић и други”.
Сарајевски медији преносе да се као „основ за подношење пријаве” наводи непоступање главних тужилаца по одлуци тужиoca Мирзe Хукељићa од 12. јула 2016. године, а којом су одбачене као „неосноване притужбе оштећених у предмету ’Добровољачка’”.
„Свако од пријављених лица, тужиоци Салиховић, Тадић и Кајганић, одбило је да прихвати нацрт те одлуке и, из њима познатих разлога, прихватило притужбе оштећених лица због чега је настављено вођење истраге у овом кривичном предмету, што је резултирало подизањем оптужнице против подносиоца пријаве и још девет оптужених”, навели су у саопштењу Ганићеви адвокати, уз напомену да ће против поменутих тужилаца из истих разлога бити поднете и дисциплинске пријаве Високом судском и тужилачком савету БиХ.
У кривичној пријави против тужилаца није ни поменута одлука Уставног суда БиХ из јануара 2018. године којом је тај суд, након што је прихватио апелације Богдане Томовић, мајке војника ЈНА убијеног у Добровољачкој, и Гордане Гвозденовић, сестре убијеног официра Обрада Гвозденовића, „наложио Тужилаштву БиХ да без даљих одгађања предузме мере с циљем одлучивања о притужбама апелантица против наредбе о одустављању истраге”. Првобитно покренуту истрагу у случају „Добровољачка” против 15 осумњичених обуставио је још 2012. године међународни тужилац Џуд Романо, и то само неколико дана пре него што је отишао из БиХ.
Недавно је тужилац Миланко Кајганић за наш лист изјавио да је Тужилаштво БиХ, поступајући искључиво баш по одлуци Уставног суда, спровело опсежну истрагу и да је након свих прикупљених доказа подигло оптужницу коју је прошлог месеца Суд БиХ потврдио у целости. Суд је, каже он, оценио да у тој оптужници има довољно основа и сумње да су радње које се десеторици стављају на терет „сасвим довољно поткрепљене достављеним доказима”.
Потез правног тима оптуженог Ганића, главни инспектор МУП-а Републике Српске за истраге ратних злочина, Симо Тушевљак, тумачи као чисти нонсенс који може да се деси само у земљи апсурда каква је БиХ.
„Само у земљи апсурда се може десити да правни тим извршилаца кривичног дела подносе пријаву против тужилаца који су радили свој посао у складу са законом и позитивним правним прописима. То је нонсенс у праву и мислим да би се то требало ставити у све уџбенике права на свету да се види на који начин ’царују’ право и правда у БиХ”, каже Тушевљак за „Политику”.
Њему је, каже, несхватљиво да неко подноси кривичну пријаву против тужилаца који су спровели истрагу и прикупили довољан број доказа о постојању кривичног дела ратног злочина, након чега су подигли оптужницу коју је Суд БиХ потврдио и заказао суђење.
Осим Ганића, за напад на небрањену мешовиту колону војника и цивила запослених у ЈНА, која се по договору повлачила из Сарајева, оптужени су и: Заим Бацковић, Хамид Бахто, Хасан Ефендић, Фикрет Муслимовић, Јусуф Пушина, Бакир Алиспахић, Енес Безброд, Исмет Дахић и Махир Жишко. Према наводима из оптужнице, у нападу је убијено осам особа, рањено је њих 24 и заробљено више десетина војника и цивила који су мучени и злостављани. Поред приложених 500 материјалних доказа који поткрепљују наводе из оптужнице, пред Судом БиХ биће саслушано 277 сведока и више вештака.
(politika.rs)