spot_img
spot_img

Европа поново пали електране, БиХ производи струју као никад раније

spot_img
spot_img

Европска унија враћа се производњи струје путем електрана на угаљ, најавила је Елина Бардрам, вршилац дужности директора за међународне послове и климатске финансије у Европској комисији.

Она је додала да ће ова мјера, која би требало да буде алтернатива руском гасу, бити привременог типа, пренио је Ројтерс.

За разлику од других ствари, по питању производње електричне енергије у електранама на угаљ, БиХ нема проблема, јер је тренутно активно пет термоелектрана и више рудника угља, кажу стручњаци, који су ипак убијеђени да европске земље ни у ком случају неће одустати од зелене агенде.

Посљедња у низу неколицине европских земаља која је саопштила да ће укинути ограничења на производњу у електранама на угаљ и на тај начин активирати прву фазу плана за рјешавање кризе због поскупљења и испоруке руског гаса је Низоземска и тако се придружила Њемачкој, Италији и Аустрији.

С циљем обуздавања инфлације, забрињавајућих економских прогноза и проблема са испоруком гаса из Русије, Њемачка је најавила да ће повећати своје капацитете за складиштење гаса, али да ће у том случају поново покренути електране на угаљ, иако је био план да их до 2030. године у потпуности затвори.

Роберт Хабек, министар економије Њемачке и члан партије Зелени, која је највећи заговорник укидања употребе угља, признао је да је ова најава болна, али у овој ситуацији неопходна.

“Ако то не урадимо, онда ћемо се суочити са ризиком да складишна постројење не буду довољно пуна уочи зимске сезоне. Тада бисмо били лаке мете за уцјену на политичком нивоу”, оцијенио је Хабек.

Слично је објавио и званични Беч, али и Италија, која након обавјештења из руског “Гаспрома” да ће добити само дио тражених количина гаса, чак разматра да прогласи ванредно стање, које би активирало мјере уштеде гаса, саопштила је италијанска компанија ЕНИ.МИ, а преноси РСЕ. Из Данске стиже саопштење да ће природни гас бити ограничен и рационално распоређен за одређене индустријске кориснике како би се потрошачима обезбиједило гријање на зиму.

Колико европске земље зависе од руског гаса, говоре подаци да је само у прошлој години овим енергентом било покривено више од 40 одсто укупне потрошње гаса у ЕУ. Усљед украјинске кризе, те количине значајно су смањене, али очигледно је да и најјаче европске економије у овом тренутку не могу издржати “овакав рат”.

БиХ, са друге стране, ово не брине. Производња струје у електранама на угаљ, за разлику од европских иницијатива, никада није престала, а струка тврди да никада није ни била боља.

“Довољно је провјерити код ‘Електропривреде БиХ’. Колико знам, извоз електричне енергије никад није био већи. Они сада раде један сјајан посао и ми у одређеној мјери убиремо плодове актуелне ситуације. Али не треба да живимо у илузији да ће то трајати вјечно”, каже за “Независне новине” Алмир Бечаревић, стручњак за енергетику.

Производња електричне енергије у термоелектранама на угаљ у Републици Српској тече на високом нивоу, истичу из Регулаторне комисије за енергетику РС, додајући да стање у Европи у овом смислу не утиче на Српску.

“Наша предузећа, РиТЕ Гацко и Станари су добре погонске спремности, производе електричну енергију која нам омогућава да сада имамо најнижу цијену енергије у региону, можда и у Европи. Тако да, нити се радујемо, нити секирамо због тога. Ми имамо своју енергетску политику и држимо се тога”, појаснио је за “Независне новине” Владислав Владичић, предсједник Регулаторне комисије за енергетику РС.

Европске државе сигурно ће се вратити употреби обновљивих извора енергије, убијеђен је Алмир Бечаревић, који додаје да нико није одустао од зелене агенде.

“Европа то ради само да премости све ове проблеме које има са цијенама електричне енергије. То није дугорочно рјешење, већ само краткорочно. Њемачка је донијела програме у милијардама марака, само да би то паљење што краће трајало”, истакао је Бечаревић за “Независне новине”.

 

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img