Возачи камиона због појаве вируса корона масовно одбијају да возе робу у Италију, али и у Словенију, Аустрију и друге земље с којима БиХ има спољнотрговинску размјену, а штета коју ће имати и превозници и привреда биће милионска, открива портал Capital.ba.
Након што је у Бањалуци потврђено постојање вируса корона који је стигао из Италије управо преко човјека који је возач камиона са робом за Верону, завладао је страх и превозници су отказали пуно вожњи, потврдио нам је Никола Грбић из Удружења превозника за међународни и унутрашњи саобраћај.
Истакао је да, колико зна, нема више превозника који су на посматрању или за које се сумња да би могли бити заражени вирусом корона.
„Возачи не желе да иду, огромне су гужве и чекање на граници Хрватске и Словеније је по дан, два дана, колоне су километарске, обављају се прегледи, касни се са робом, заиста имамо огроман проблем“, рекао је Грбић за портал Capital.
Додао је да се очекује да ће проблеми бити још и већи и да ће се све више отказивати вожње и за Хрватску, Словенију, Аустрију и даље…
„У огромном смо губитку, не можемо реци прецизно коликом, али ако се узме у обзир да се отказују вожње робе, а и оне које се не откажу, буду пробијени рокови, имаћемо велике губитке“, казао је Грбић.
Обустављен рад фабрике у Санском Мосту
Грбић је истакао да је чуо да је обустављен рад фабрике пелета „Final Group“ у Лушци Паланци, двадесетак километара од Санског Моста.
Додао је да је та фабрика радила само за италијанско тржиште, а с обзиром на то да не могу испоручити робу у Италију и да нико неће да вози, прије неколико дана су стали са радом.
У каквим су тачно проблемима због вируса корона нисмо могли да сазнамо јер се власник и директор фабрике Бесим Хрнић није јављао на телефон, а и на фиксни број фабрике нико не одговара. Да фабрика не ради, потврђено је Capital-у са терена, као и да су радници послати кући.
„У Републици Српској, колико знам, још немамо прекида рада фирми које извозе, али знамо да многобројни возачи фирми узимају годишње одморе јер једноставно неће да иду у Италију, а сада када се појавио и овај возач који има вирус, сада ће то бити и у вишем обиму јер управо у те дестинације око Вероне, Торина, Милана и Венеције, најчешће иде роба. Људи неће да возе и једноставно не знам шта би им и рекао. Направиће нам ово велике проблеме, тек је почело“, рекао је Грбић.
У Српској још нема обуставе рада привредних субјеката.
У Привредној комори РС кажу да тренутно нема већих поремећаја, а потврђују да поједина привредна друштва имају проблеме због додатних контрола на границама.
„Рокови за испоруку се пробијају због дужих чекања на граници, а у суштини већих проблема са Италијом још немамо“, рекао је портпарол Привредне коморе РС Владимир Благојевић.
Пад спољнотрговинске размјене
Према подацима Управе за индиректно опорезивање (УИО) БиХ већ су видљиви први поремећаји у спољнотрговинаској размјени БиХ и Италије, кроз смањење увоза и извоза.
У прва два мјесеца ове године из Италије је увезено робе у вриједности од 236,7 милиона КМ, што је за око 16,6 милиона мање него у истом периоду прошле године када је вриједност увоза била 253,4 милиона КМ.
Истовремено, вриједност извезене робе из БиХ у Италију, у јануару и фебруару, износи 173,9 милиона КМ. То је за 39,5 милиона КМ мање него што је извезено у прва два мјесеца 2019. године када је вриједност извезене робе премашила 213,5 милиона КМ.
Поред пада спољнотрговинске размјене са Италијом, видљив је пад и са другим земљама које су захваћене вирусом корона.
Неке од највећих извозника и увозника смо покушали контактирати, али нису жељели или нису имали времена за разговор о проблемима са којима се сусрећу.
(capital.ba)