spot_img

Ekološka katastrofa u Mostaru – drugi dan gori gradska deponija

spot_img
spot_img
spot_img

Ekološka katastrofa u Mostaru. Drugi dan gori veliki požar na gradskoj deponiji Uborak ali je stanje mnogo bolje nego juče – saopšteno je nakon sjednice Kriznog štaba Grada Mostara.

Gust dim prekrivao je okolna naselja, a stanovništvu je preporučeno da se ne zadržava na otvorenom prostoru. U gradu je proglašeno stanje teničko-tehnološke nesreće.

Požar je lokalizovan, ali problem nije riješen.

Požar je prilično saniran, ali ga je nemoguće potpuno ugasiti vodom, i uobičajenim načinima gašenja pa je počelo zasipanje odlagališta pijeskom.

– Stanje na deponiji je mnogo bolje nego juče i jutros, i kvaliteta zraka je mnogo bolja – rekao je Arnel Voljevica, šef Štaba civilne zaštite Grada Mostara.

Mjeriće se i zagađenost.

– Sutra ćmo kod deponije postaviti mobilnu laboratoriju koja će na satnom nivou mjeriti zagađenje i prisustvo otrovnih gasova – rekao je Dario Kordić, gradonačelnik Mostara.

Dva su velika problema sada pred gradskim službama : ugasiti požar , ali i rješiti pitanje šta sa smećem . Trenutno se otpad iz Mostara pretovara u Vrapčićima i odvozi na druge deponije u BiH. Lokalno stanovništvo ogorčeno, jer kažu – već godinama trpe probleme zbog deponije i ovo je kap koja je prelila čašu.

– Događa se to da su ovdje istovarali smeće, sada će to odvesti negdje u Živinice, Zenicu, ne znam, ovdje neće ga dovoziti, mi to nećemo dozvoliti – kaže Mještanin Amer Seferović.

– Moramo da razumijemo ove ljude, oni godinama trpe zbog ove deponije, njima se sada ne može objasniti da će tu samo da se pretovara – rekao je Enis Čomo, član Gradskog vijeća.

Požar na deponiji Uborak gasili su vatrogasci iz Mostara i okolnih hercegovačkih mjesta, a kako je saopšteno iz Kantonalnog štaba civilne zaštite , Oružane snage BiH nisu odobrile angažovanje helikoptera usljed opasnosti za bezbjednost posade zbog otrovnih gasova i gustog dima.

Deponija Uborak dugogodišnji je problem grada Mostara i predmet je političkih i drugih sporova : dnevno se ovdje dovoze stotine tona otpada. Mještani već godinama protestuju, odlagalište radi bez potrebnih dozvola, a ovaj požar samo je jedan u nizu ekoloških incidenata na ovom lokalitetu.

(RTRS)

 

spot_img

Povezano

spot_img

Poslednja vijest

spot_img
spot_img