spot_img
spot_img

Државним службеницима укидају мреже и због говора мржње

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Иако се, након ентитетских, и Влада Брчко дистрикта одлучила на забрану кориштења друштвених мрежа током радног времена, у пракси је ситуација другачија, јер државне службенике нико не може спријечити да, примјера ради, путем својих телефона посјећују, рецимо, Фејсбук или Твитер.

Градоначелник Брчког Синиша Милић изјавио је недавно, када су чланови Владе осудили сваки говор мржње од стране државних службеника и намјештеника, посебно током радног времена и путем друштвених мрежа, да запослени у Влади и осталим институцијама морају имати одговорност за своје поступке.

“Влада је задужила руководиоце органа управе и других институција да у сарадњи са службеником за етику изанализирају прописе који уређују ову материју и предложе њихове измјене, а све с циљем сузбијања говора мржње и потпуне забране кориштења друштвених мрежа за вријеме радног времена”, истакао је Милић.

Одавно је оваква пракса на снази у Влади ФБиХ, чији радници, како је “Независним” потврђено, на друштвене мреже могу приступити својим телефонима, али се то не односи и на рачунаре.

“Немогуће је путем службених рачунара приступити друштвеним мрежама, јер је такав приступ блокиран”, рекли су за “Независне” из Владе ФБиХ, одакле додају да не постоји никаква одлука која службеницима Владе брани да друштвеним мрежама приступају телефонима, јер би таква забрана представљала кршење више конвенција.

Званичан став из Владе РС до закључења овог броја “Независних” нисмо успјели добити, али је, како сазнајемо, ситуација, када је ријеч о социјалним мрежама, слична као у Влади ФБиХ.

“Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, па и Јутјубу, не могу приступити са свог рачунара. Таква одлука донесена је давно. Једноставно, приступ нам је блокиран. Наравно, на све те друштвене мреже могу да уђем са свог телефона”, рекао је за “Независне” један радник Владе РС.

Божо Марић, предсједник Синдиката управе РС, сматра да радник у току свог радног времена нема никакве потребе ни да буде на друштвеним мрежама.

“Друштвене мреже треба да служе институцијама као канал информисања, а све институције имају своје портпароле, док радници треба да се баве оним за шта су плаћени”, рекао је Марић.

Када је ријеч о Савјету министара БиХ, “Независне” сазнају да све зависи од тога које врсте послова ради неко ко је овдје запослен.

“Дио запослених може приступити друштвеним мрежама са службених рачунара, али су за то морали писати захтјев. Ако им се због описа посла захтјев одобри, они могу улазити, рецимо, на Фејсбук. Међутим, добар дио нема такву дозволу, али на социјалне мреже, наравно, могу улазити путем свог телефона”, каже наш саговорник из Савјета министара БиХ.

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img