Из иностранства је у БиХ прошле године на основу новчаних дознака стигла 2,51 милијарда марака, што је за 170,5 милиона или 7,2 одсто више у односу на претходну годину.
Према подацима Централне банке БиХ, прилив на основу дознака је у 2017. достигао ниво из 2007. године, односно прије него што је избила свјетска економска криза, која је направила хаос у глобалној економији, што је утицало и на пад прилива новца из иностранства.
– Опоравак економија из којих имамо највећи прилив радничких дознака је основни разлог повећања прилива по овом основу. Пензије, као други најзначајнији прилив на рачуну секундарног дохотка, износиле су 1,17 милијарди марака, што је такође раст од 7,2 одсто у односу на годину раније – истакли су у Централној банци.
Статистика показује да су од 2008. године, када је избила свјетска економска криза, новчане дознаке из иностранства почеле да падају и тај тренд имале су све до 2012. од када почињу постепено да се опорављају. Свих претходних година новчана помоћ грађанима БиХ је расла, да би коначно досегла ниво из 2007. године када је преко границе стигло највише новца.
– Дознаке углавном представљају новчану помоћ породицама које их користе за властиту потрошњу и подизање стандарда. Оне су благо расле у протеклим годинама, а разлози леже у бољем имовинском стању људи који су одраније у дијаспори и новом таласу одлазака којем свједочимо у посљедњим годинама. Као резултат тога нови мигранти почињу да достављају новац у домовину – казали су у Централној банци БиХ.
Економисти истичу да параметри о дознакама показују да су економије земаља из којих су стизале достигле преткризни ниво из 2007. године.
– Може се очекивати, узимајући у обзир и фактор даљег одласка становништва, да ће расти износ дознака и пензија из иностранства. Специфичност је да наши јавни фондови немају никакве користи од тих дознака јер су порези и доприноси плаћени у земљи из којих стижу. То је новац искључиво за становништво и финансирање њихове потрошње. Тај извор новца је за многе једини начин да саставе крај са крајем – казао је економиста Горан Радивојац.
Он сматра да је износ пристиглих дознака много већи од оних које приказује Централна банка јер новац у земљу стиже и на други начин и не приказује се кроз трансфере.
Дијаспора
Подаци о броју грађана БиХ који живе у иностранству варирају од институције до институције.
Према подацима Министарства цивилних послова БиХ, грађани рођени у БиХ, без обзира на то чије држављанство имали, живе у 50 земаља, а укупно их је 1,67 милиона. У земљама Европске уније налази се 57 одсто или 955.780 особа. Тај број се повећава из године у годину јер све више становника напушта БиХ и одлази на рад у иностранство.
(glassrpske.com)