Za Dejtonski sporazum zaslužan je Milošević, rekao je bivši srpski šef diplomatije Ivica Dačić, kao i za Rezoluciju 1244, i upravo zato je posle 5. oktobra 2000. originalni mirovnog sporazuma ukraden iz Ministarstva spoljnih poslova.
Pre tačno 28 godina potpisan je Opšti okvirni sporazum za mir, poznat kao Dejtonski sporazum, kojim je završen rat u Bosni i Hercegovini. Ovim dokumentom, koji je dobio naziv po gradu Dejton u Sjedinjenim Američkim Državama, gde je i parafiran, uspostavljen je novi ustavno-pravni poredak u Bosni i Hercegovini.
Sporazum je potpisan posle tronedeljnih pregovora, koji su vođeni od 1. do 21. novembra 1995, u kojima su učestovali čelnici Savezne Republike Jugoslavije (SRJ), Bosne i Hercegovine (BiH) i Hrvatske, uz posredovanje SAD.
Sporazum je potpisan u prisustvu tadašnjeg državnog sekretara Vorena Kristofera, a glavni američki posrednici bili su Ričard Holbruk i general Vesli Klark.
Republika Srpska danas obeležava 21. novembar kao republički praznik, dok je u Federaciji to običan radni dan. Sporazum je zvanično potpisan u Parizu 14. decembra 1995, a potpisali su ga tadašnji predsednici BiH, Srbije i Hrvatske – Alija Izetbegović, Slobodan Milošević i Franjo Tuđman.
Ovim dokumentom Bosna i Hercegovina je definisana kao država “tri konstitutivna naroda i ostalih.”
Deo sporazuma je i Aneks četiri, koji predstavlja Ustav Bosne i Hercegovine. Njime je određeno je da se BiH sastoji od dva entiteta – Federacije Bosne i Hercegovine i Republike Srpske, i da je čine konstitutivni narodi – Bošnjaci, Srbi i Hrvati. Propisane su nadležnosti BiH i entiteta, kao i odnosi između institucija BiH.
Potpisnici su se obavezali da buduće međusobne odnose regulišu prema Povelji UN i Završnom aktu iz Helsinkija isključivo na miroljubiv način.
Ko je ukrao originalni sporazum
Bosna i Hercegovina ne poseduje originalni dokument Dejtonskog sporazuma, koga je posle potpisivanja u Sarajevo doneo tadašnji predsednik BiH Alija Izetbegović. Nestanak dokumenta prijavio je u februaru 2008. tadašnji član Predsedništva Željko Komšić, a originalni dokument u BiH ni danas nije pronađen.
Original Dejtonskog sporazuma nije sačuvan ni u Vladi Republike Srbije, ni u Ministarstvu spoljnih poslova, potvrdile su 2008. godine ove institucije. Originalni dokument se ne nalazi ni u srpskim državnim arhivama.
“Dejtonski sporazum se nikad nije pojavio u Ministarstvu spoljnih poslova. Ministarstvo jeste depozitar međunarodnih ugovora, ima ih još iz vremena Kraljevine Srbije, ali ovog sporazuma nema”, saopštilo je 2008. Ministarstvo spoljnih poslova.
Ovo je u suprotnosti sa izjavom Vlade Nadeždina, šefa kabineta ministra spoljnih poslova u vreme potpisivanja Dejtonskog sporazuma, koji je rekao da je on lično original odneo u ovo ministarstvo.
Prema rečima bivšeg šefa srpske diplomatije Ivice Dačića, original je nestao, jer je sve opljačkano još 5. oktobra 2000: “Sve su tada opljačkali. Kada su hapsili Slobodana Miloševića, ništa nije ostalo”, rekao je Dačić, dodajući da se “zna da je Milošević zaslužan za sporazume od kojih država i danas ima koristi.”
“Dejtonski sporazum je delo Miloševića”, izjavio je Dačić, “kao i ono za šta se danas jedino držimo, a to je Rezolucija 1244.”
Slovo ili duh Dejtona
Da je Dejtonski sporazum i danas od temeljne važnosti, pokazuju i pokušaji da se ovaj dokument tumači “u duhu”, a ne “po slovu” ovog dokumenta.
Profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu Dimitrije Ćeranić izjavio je za agenciju Srna da je Dejtonski sporazum jedini garant opstanka srpskog naroda u BiH, ističući da je važno da predstavnici Republike Srpske izdrže sve pritiske i da ne dozvole nasilnu promenu dokumenta.
Ćeranić smatra da je položaj Republike Srpske “zajamčen slovom Dejtonskog mirovnog sporazuma”, a da je priča o njegovom “duhu” zamagljivanje istine, pokušaj da se nametnu promene na silu, koje nisu u skladu sa slovom tog dokumenta, a ni njegovog aneksa, koji predstavlja Ustav BiH.
Ćeranić je ukazao da svi pokušaji promene Dejtonskog sporazuma, koji su učestali od visokih predstavnika u BiH i od političkih predstavnika iz FBiH, govore o njegovom značaju kao garanta pozicije Republike Srpske i srpskog naroda u BiH.
“Nastankom BiH pre 28 godina u Dejtonskom mirovnom sporazumu zagarantovan je položaj Republike Srpske kao entiteta BiH. Svi pokušaji da se promeni Dejtonski mirovni sporazum nisu u skladu sa pravom, niti sa dobrim običajima koji se mogu koristiti za izmene ustavnog položaja bilo kojeg entiteta u BiH”, rekao je Ćeranić.
Ćeranić smatra da Republika Srpska treba da se strogo drži Ustava BiH i Dejtonskog mirovnog sporazuma i da se izbori za svoje ustavne nadležnosti, koje joj niko ne može oduzeti.
“Bitno je da politički predstavnici Republike Srpske na odgovornim funkcijama izdrže sve pritiske i da ne dozvole nasilnu promenu Dejtonskog mirovnog sporazuma”, poručio je Ćeranić.
Kako tvrdi politički analitičar Dragomir Anđelković, ovaj dokument ne prestaju da gaze upravo Amerika i Zapad, koji stalno govore o vladavini prava i demokratiji: “Za njih, to i nije dogovor, već samo prelazna tačka, čiji je cilj varanje Srba.”
Zapravo, kako dodaje Anđelković, “oni žele Dejton dva, kojim bi bila stvorena centralizovana BiH.”
(rt.rs)