spot_img
spot_img

ЦИК БиХ: Или паре или ништа од избора 15. новембра

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Уколико у наредних седам дана не буде обезбијеђено 4,2 милиона из буџета БиХ, локални избори неће бити одржани, упозорено је данас након сједнице Централне изборне комисије БиХ.

Жељко Бакалар, предсједник ЦИК-а, предложио је, а остали чланови прихватили, да о овој ситуацији дописом обавијесте Савјет министара БиХ, како би их упозорили на вријеме.

То је и урађено јер је из ЦИК-а саопштено да су упутили предсједавајућем и члановима Савјета министара БиХ захтјев да се хитно донесе посебна одлука којом ће се коначно ријешити проблем финансирања локалних избора заказаних за 15. новембар. ЦИК БиХ је јуче такође примио рјешење Суда БиХ којим се жалба Клуба посланика СНСД-а у Народној скупштини РС на одлуку ЦИК БиХ о одгађању локалних избора 2020. одбија као неоснована.

“Крајњи рок за обезбјеђење новчаних средстава за спровођење локалних избора 2020. године је 30. јул, како би гласачки листићи били благовремено штампани и дистрибуисани гласачима изван БиХ и како би се могле спровести све изборне активности, за чију реализацију је потребно ангажовати додатно особље”, навели су у ЦИК-у.

Вања Бјелица Прутина, чланица ЦИК-а, напоменула је да први пут број запослених у ЦИК-у није довољан за предизборне активности и навела да запослени раде и викендима и остају до 22 часа на послу. Ирена Хаџиабдић, чланица ЦИК-а, рекла је да се улази у одређена кашњења.

“Овјерили смо странке, имамо грешке јер су људи преуморни, али исправљамо их на сједницама. Улазити у посао провјере кандидатских листа и кандидата је илузорно без средстава”, оцијенила је.

Закључак је да, уколико не буде реакције Савјета министара, ЦИК треба да изађе са ставом и одлуком како ће поступати даље.

Ову ситуацију у Сарајеву оцјењују намјерним саботирањем избора од стране ХДЗ-а и СНСД-а, док у СНСД-у сарајевске политичаре оптужују да намјерно изазивају кризу иако знају да ће буџет бити усвојен, а избори одржани.

Српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик изразио је незадовољство што су на Приједлог буџета, за који је ова институција предложила хитну процедуру, улагани амандмани, чиме је одгођено његово усвајање како је то уставни предлагач предвидио, те оцијенио да је таквим “играма” парламента понижено Предсједништво.

“Предсједништво је предлагач буџета и ми смо тражили да он буде усвојен по хитној процедури, што подразумијева да оба дома парламента БиХ једино могу да гласају по принципу ‘узми или остави’ и не могу да се улажу амандмани”, истакао је Додик.

Он је додао да је Представнички дом на приједлог “одређених структура и подршку других” изгласао амандман.

Он је истакао да се беспотребно губи вријеме и да је буџет могао бити већ усвојен.

Жељко Комшић, хрватски члан Предсједништва БиХ, рекао је данас да ХДЗ уз помоћ СНСД-а ради све да пролонгира, а потом и откаже изборе, те је чак позвао међународну заједницу да интервенише како би се ријешио овај проблем.

Комшић је, како је саопштено из Предсједништва БиХ, затражио од међународне заједнице да изврши притисак да се усвоји буџет, а позвао је и на окупљање, како је рекао, грађанских снага да се супротставе националистичким политикама и блокади парламента БиХ.

“Локални избори морају бити одржани у складу са свим предвиђеним законским процедурама и роковима које јасно дефинише Изборни закон, уз одржавање избора у граду Мостару у истом термину као и у другим јединицама локалне самоуправе”, један је од закључака сједнице Предсједништва ХДЗ БиХ.

Лазар Продановић, делегат у Дому народа БиХ, осуђује изјаве по којима се СНСД оптужује за блокаду те тврди да су у питању параноидне идеје спиноване без икаквог основа.

“Сама чињеница да је у Дому народа у уторак било 13 гласова за, довољно говори и јасна је порука да ће буџет бити усвојен, а локални избори одржани”, рекао је Продановић за “Независне”.

Мирка Пекић, посланица ПДП-а, каже да је и Зоран Тегелтија, предсједавајући Савјета министара БиХ, рекао да новац постоји и да он није проблем.

Мисија ОЕБС-а у БиХ наглашава да би пропуштање да се осигура благовремено финансирање избора представљало случај без преседана у Европи и створило би озбиљне ризике за управљање на локалном нивоу након новембра.

Подсјећамо, Дом народа БиХ усвојио је у уторак у другом читању буџет институција БиХ и међународних обавеза за ову годину, али не у истовјетном тексту како је то прошле седмице усвојио Представнички дом БиХ, па ће због тога овај важни документ ићи на усаглашавање заједничкој комисији оба дома, која би у овој седмици требало да буде формирана. Приједлог буџета институција БиХ и међународних обавеза за ову годину износи око 1,8 милијарди КМ, од чега се 996 милиона КМ односи на финансирање институција, а остатак на финансирање дуга БиХ.

 

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img