Због повећане потражње за стамбеним јединицама, али и виших цијена грађевинског материјала у БиХ те самог процеса градње, дошло је до повећања продајне цијена станова за 10 до 12 одсто, потврдили су стручњаци из ове области.
Перо Ћорић, предсједник Привредне коморе РС, казао је за “Независне” да су цијене репроматеријала за градњу значајно порасле, што је утицало на то да дође до виших цијена стамбених објекта.
“Такође, евидентно је да расту и цијене рада, ту је присутан и недостатка радне снаге, те када се то сабере, све те отежавајуће околности за резултат су имале повећање цијена грађевинских објеката”, казао је Ћорић.
Према његовим ријечима, не може се предвидјети до када ће то да траје и колико ће још цијене расти.
Из Агенције за трговину некретнинама “Ремаx” из Бањалуке истичу да је примјетно да су ове године цијене станова више за 10 одсто.
“Будући да је дошло до подизања цијена грађевинског материјала у протеклом периоду, али и веће потражње, аутоматски долази од виших цијена самих некретнина”, истакао је Драган Миловановић из “Ремаxа” и додао да је основни генератор виших цијена управо потражња.
Како каже, у току градње ријетко када дође до подизања цијена, јер инвеститор углавном формира цијену када почне градити.
“Да је Бањалука један од градова у којима се највише продају станови, говори и податак да је, чим почне градњу нових станова, инвеститор већ распродао све стамбене јединице у једној ламели”, каже Миловановић за “Независне”.
Додаје да се цијене станова крећу од 2.050 КМ по квадрату па све до 4.000 КМ, зависно од локације.
Једна Бањалучанка која планира да купи мањи стан и тек је кренула у потрагу каже да се изненадила тиме да су цијене квадрата у ширем центру толико високе.
“Гледала сам станове у Новој вароши и ширем центру и цијене квадрата су око 3.500 марака. Чини ми се да те цијене квадрата иду у небеса и да не прате наш реални стандард. Чула сам да много људи из дијаспоре овдје купује некретнине као вид штедње и улагања”, казала је ова Бањалучанка, које ће узети стамбени кредит.
Да су станови у Бањалуци у овој години скупљи, потврдио је и Манојло Поповић, власник Агенције “Сензор некретнине” у Бањалуци.
“Цијене станова у Бањалуци у овој години више су за 10 до 12 одсто него прошле године, те ако се у наредном периоду настави тренд раста потражње, али и ако цијене грађевинског материјала буду расле, реално је очекивати да ће цијене некретнина ићи ка горе”, каже Поповић.
Драган Грубан из Агенције за некретнине “Агент Енеx” у Приједору и уредник Фацебоок странице Дом.ба, каже да је у Приједору такође ове године дошло до до скока цијена станова, а, како истиче, разлог томе је управо већа потражња и скупљи грађевински материјал.
“Прошле године цијена станова у новој градњи износила је је 1.800 КМ, док је ове године већ 2.000 КМ по квадрату, што је велики бум што се тиче Приједора”, каже Грубан.
Ениса Кадић, секретар Удружења грађевинарства и индустрије грађевинског материјала при Привредној комори ФБиХ, истиче да се цијене некретнина у ФБиХ још нису мијењале у односу на прошлу годину, али да је реално очекивати да до тога дође.
“Цијене некретнина у ФБиХ тренутно не биљеже раст с обзиром на то да је због пандемије пала тражња, али сигурно је да у наредном периоду очекујемо раст за неких 10 одсто”, казала је Кадићева.
Из Агенције за некретнине “Смарт” из Мостар истичу да је потражња иста као и прошле година те да се углавном траже земљиште и парцеле око Мостара те станови у центру.
“Цијене станова у центру износе од 2.300 до 2.500 КМ за нову градњу, док цијена староградње износи око 1.900 КМ”, казали су из ове мостарске агенције.
(nezavisne.com)