spot_img
spot_img

БиХ снима више од 200 дронова

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Више од 200 дронова, за које је издата потврда на основу захтјева који подносе власници, тренутно је у евиденцији Дирекције за цивилно ваздухопловство Босне и Херцеговине (БХДЦА).

Потврђено је то за “Независне новине” из БХДЦА, одакле истичу да су, на основу података којим располажу, дронови који се данас користе намијењени за све три категорије – некомерцијалне, комерцијалне и радове из ваздуха.

“Највише уписаних дронова је категорисано за некомерцијалне радње, попут рекреације, хобија, спорта и слично, те комерцијалне, за потребе разних продукција и телевизије”, прецизирали су из БХДЦА.

Како су додали, поред ових категорија за кориштење дронова, неке институције, као што су горске службе и други органи у Републици Српској и Федерацији БиХ, поднијеле су захтјеве за упис дронова у евиденцију, у категорији посебна намјена.

За кориштење дрона, како наглашавају из БХДЦА, потребна је посебна дозвола.

“Она се прије свега односи на добијање сагласности и одобрења од надлежне контроле летења, коју издаје Агенција за пружање услуга у ваздушној пловидби БиХ (БХАНСА)”, наглашавају из БХДЦА.

Додају да сагласност може издати и нека друга институција у зависности од локације извођења операције дроном.

“Све је то прецизирано Правилником о условима за извођење летачких операција дроновима”, поручују из БХДЦА.

“Службени гласник БиХ” објавио је Правилник о условима за извођење летачких операција. Прецизирано је да се правилник примјењује једино на дронове чија маса прије полијетања износи од 0,249 кг до 25 кг.

Приликом подношења захтјева за упис дрона у евиденцију власник или оператор дрона треба попуњен захтјев с прилозима да достави БХДЦА, након чега му БХДЦА, у року од 30 дана, издаје потврду о евиденцији. За управљање дроном БХДЦА није дефинисала посебну обуку.

“Оно што је прописано Правилником о условима за извођење летачких операција дроновима је тест из познавања ваздухопловних прописа који би требало да се почне спроводити током ове године”, закључују из БХДЦА за “Независне новине”.

Хајрудин Суљић, оснивач видео-продукције “Хелифилм” из Сарајева, свој први дрон је купио 2013. године.

“Након што је изашао закон о дроновима, регистровао сам дрон у БХДЦА. Тачне цијене такси регистрације се не сјећам, а цијена осигурања такођер зависи на коју висину осигуравате дрон, тачније то је осигурање према трећим лицима – уколико дроном нанесете штету некоме”, каже Суљић, додајући да у БиХ још ниједно осигурање не жели да осигура дрон због већег ризика.

Приликом регистрације, Хајрудин је, како каже, дозволу чекао око мјесец дана.

“Она изгледа идентично као саобраћајна дозвола”, објашњава Суљић за “Независне новине”.

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img