spot_img
spot_img

БиХ и Србија заједно у обнови водног пута ријеке Саве

spot_img
spot_img

Савјет министара утврдио је данас Приједлог основа и именовао делегацију за вођење преговора ради закључивања споразума између Савјета министара и Владе Србије у вези са пројектом “Хидротехнички и багерски радови на уређењу критичног сектора за пловидбу – ушће Дрине и Саве”.

Ријеч је преговорима о начину финансирања и израде пројектно-техничке документације, вођењу управних поступака за процјену утицаја на животну средину, издавања локацијских услова, сагласности и грађевинских дозвола за пројекат.

Према споразуму, Србија ће сачинити пројектно-техничку документацију и финансирати извођење радова на овом пројекту, а БиХ ће на основу пројектно-техничке документације издати грађевинску дозволу, као и друге потребне дозволе за извођење хидротехничких и багерских радова на дијеловима водног пута који припадају БиХ. На овај начин БиХ и Србија унапређују сарадњу у обнови и модернизацији међународног водног пута ријеке Саве, саопштено је из Савјета министара. Приједлог основа биће достављен Предсједништву БиХ у даљу процедуру, а за потписника у име БиХ предложен је министар комуникација и транспорта.

Савјет министара утврдио је Приједлог основа за закључивање Протокола о измјенама и допунама Споразума о слободној трговини између држава Европског удружења слободне трговине /ЕФТА/ и БиХ, укључујући измјене и допуне пратећих билатералних споразума о пољопривреди, а који је предложило Министарство спољне трговине и економских односа. Закључивањем овог протокола жели се омогућити привремена примјена алтернативних правила поријекла садржаних у ревидираној ПЕМ Конвенцији, што у случају БиХ – ЕФТА споразума о слободној трговини захтијева његове одређене техничке измјене и допуне.

Истовремено је потребно на одговарајући начин измијенити и допунити три пратећа билатерална споразума о пољопривреди, и то са Швајцарском, укључујући и Лихтенштајн, те Норвешком и Исландом. На овај начин БиХ би требало да започне примјену ревидираних правила о поријеклу са заинтересованим државама да би привредним субјектима у БиХ омогућила модернизована и поједностављена правила о поријеклу робе. Приједлог основа биће достављен Предсједништву БиХ у даљу процедуру, уз приједлог да се одобри привремена примјена Протокола, укључујући измјене и допуне пратећа три билатерална споразума до окончања процедуре ратификације, а за потписника у име БиХ предложен је министар спољне трговине и економских односа.

На сједници је утврђен Приједлог споразума о разумијевању између Конференције УН за трговину и развој /УНЦТАД/ и Савјета министара, с циљем модернизације царинских софтверских рјешења у БиХ, усклађених са европским стандардима. Закључивањем овог споразума омогућава се да Управа за индиректно опорезивање БиХ добије донацију УНЦТАД-а у виду најсавременије софтверске платформе за обраду царинских декларација са њеним техничким и функционалним одржавањем, као и наредним софтверским верзијама. Министарство комуникација и транспорта доставиће Приједлог споразума са Основама за његово закључивање Предсједништву БиХ у даљу процедуру, а за потписника у име БиХ предложен је предсједавајући Савјета министара Зоран Тегелтија.

Савјет министара утврдио је и упутиће Предсједништву БиХ Приједлог уговора о зајму /ГрЦФ2 В2 – Јавни превоз Сарајево – Мобилити/ између БиХ и Европске банке за обнову и развој, а за потписника у име БиХ предложен је министар финансија и трезора. Уговор вриједан 17 милиона евра обједињује два раније подржана пројекта у Кантону Сарајево који се односе на обнову трамвајског возног парка и набавку инсталација адаптивног система управљања саобраћајем. Зајам је алоциран на Федерацију БиХ, односно Кантон Сарајево – Министарство саобраћаја.

Рок отплате зајма је 15 година, укључујући три године грејс периода, а очекује се да ће овај пројекат бити завршен до 31. децембра 2025. године. Савјет министара утврдио је Приједлог уговора о гранту /Регионални пројекат чврстог отпада у Живиницама/ између БиХ и Европске банке за обнову и развој, који се односи на инвестициони грант Шведске агенције за међународни развој и сарадњу /СИДА/, вриједан 2,5 милиона евра.

Овај пројекат финансира се раније уговореним зајмом ЕБРД-а вриједним пет милиона евра и сада одобреним СИДА грантом у износу 2,5 милиона евра. Сврха пројекта је да се помогне општинама Живинице, Бановићи и Кладањ, те ЈП “Еко-Сеп” Живинице у изградњи регионалне санитарне депоније и рециклажног дворишта, што је значајан пројекат за унапређење животне средине и за становништво ових општина у БиХ. Приједлог уговора о гранту биће достављен Предсједништву БиХ са Основама за његово закључивање, а за потписника у име БиХ предложен је министар финансија и трезора.

 

 

 

(srna)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img