spot_img
spot_img

БиХ друга најсиромашнија земља у Европи

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Еуростат, статистичка агенција Европске уније, објавио је редовне податке о стандарду становништва према којима је БиХ друга најсиромашнија земља у Европи.

Према подацима ове статистичке агенције, БиХ је боље рангирана једино од Албаније.

Ови подаци Еуростата веома су важни јер ЕУ на основу њих пројектује своје политике, расподјелу средстава и друге битне параметре по којима креира своју политику према нашем региону.

“Босна и Херцеговина је по стандарду испод 50 одсто европског просјека, односно 41 одсто, и само је боље рангирана од Албаније, која има стандард 39 одсто просјека у Европској унији”, наводи се у подацима Еуростата.

Од земаља регије најбоља је Црна Гора, која има 60 одсто европског просјека, затим слиједи Србија са 52 одсто, Сјеверна Македонија је на 49 одсто, а од чланица Европске уније на зачељу је Бугарска, која је на 63 одсто просјека ЕУ.

“На нивоу ЕУ, Луксембург је прошле године имао највиши стандард, 46 одсто изнад европског просјека. Слиједе Данска и Њемачка са стандардом вишим за петину”, наводи се у овој анализи.

Додаје се да су просјеку ЕУ најближи Италија, Литванија и Кипар, док Чешка, Словенија, Пољска, Шпанија, Португал и Румунија у просјеку заостају за око 15 одсто.

Хрватска је у скупини земаља с ниским стандардом у ЕУ израженим у стварној индивидуалној потрошњи по становнику, и то 27 одсто ниже од просјека.

Економиста Миленко Станић рекао је за “Независне” да се ови подаци прате у дужем периоду те да је БиХ константно на зачељу.

“Једно вријеме је ту била и Сјеверна Македонија, али очигледно је да њихова економија напредује. Ови подаци који се прате већ дуго времена показују да су стабилни и тачни, те је ово забрињавајуће стање. Статистике и других међународних финансијских организација као што су ММФ, Свјетска банка и други показују да се БиХ налази на зачељу”, нагласио је Станић.

На питање постоји ли могућност да БиХ достигне стандард Европске уније, Станић одговара да је могуће за једно 50 година, и то под условом да економија ЕУ за то вријеме стагнира, а наша константно напредује.

“Међутим, економија ЕУ показује константан раст, тако да није реално да се у периоду краћем од 50 година ишта промијени по овом питању”, појаснио је Станић.

Како су “Независне” раније писале, према подацима Еуростата, не рачунајући самопроглашено Косово, БиХ је најлошија и у погледу бруто домаћег производа по глави становника, док смо по образовању, приступу интернету и другим кључним показатељима лошији и од такозваног Косова.

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img