spot_img
spot_img

Бањалука: Сјећање на 12 звјездица

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Поводом обиљежавања 26 година од смрти прве бебе у бањалучкој болници због недостатка кисеоника, у Бањалуци ће данас бити служен парастос и положено цвијеће код споменика 12 беба.

У 9:30 часова биће служен парастос и положено цвијеће код споменика 12 беба на Новом гробљу.

У 11 часова биће положени вијенци на спомен-обиљежје “Живот”, гдје ће пошту бањалучким бебама одати предсједник Републике Српске Милорад Додик и министар рада и борачко-инвалидске заштите Српске Миленко Савановић, након чега је планирано обраћање званичника.

Прва беба умрла је 22. маја 1992. године, након чега је услиједила агонија и смрт осталих беба. До 19. јуна 1992. у Бањалуци је умрло 12 беба, које су постале симбол кршења људских права и нељудскости међународне заједнице.

Кисеоник није могао бити допремљен овој здравственој установи копном због ратних дејстава, а ни ваздушно јер је на снази била забрана Савјета безбједности УН за летове изнад БиХ.

Агонија је прекинута пробојем коридора и спајањем бањалучке регије са осталим дијеловима Српске и Србије.

Тринаеста беба Слађана Кобас битку за живот изгубила је са 14 година, а четрнаестој беби Марку Медаковићу недостатак кисеоника оставио је посљедице за цијели живот.

Секретар Удружења “12 беба” Жељка Тубић рекла је да су животи 12 беба које су тада страдале усљед недостатка кисеоника у Клиничком центру Бањалука уграђени у темеље Републике Српске.

– Зна се да је смрт наше дјеце, нажалост, била повод пробијања коридора, који се данас зове “Коридор живота”. Смрт 12 беба дала је морал и снагу српској војсци да иду у борбу и да пробију коридор по цијену живота – истакла је Тубићева.

Она је навела да су мајке настрадалих беба, уз помоћ институција Републике Српске, успјеле колико толико да изађу из анонимности и да утичу на јавност да се сазна истина о овом трагичном догађају.

Тубићева је нагласила да велики значај има подршка коју овом удружењу дају предсједник Републике Српске Милорад Додик и предсједник Владе Српске Жељка Цвијановић, који, како каже, сматрају да мајке ових малих хероја заслужују други статус, умјесто статуса цивилних жртава рата.

– Наша примања су 87 КМ мјесечно на основу тог статуса. Године иду и долазимо у ситуацију да нам је потребна све већа подршка, како за лијечење, тако и за свакодневни живот, а има мајки које имају једино то примање – нагласила је Тубићева.

Она је изразила очекивања да ће мајке ове године добити статус који и заслужују, а на који већ дуго чекају.

Тубићева је подсјетила да је прошле године у марту умрла Живка Кнежевић, најмлађа од мајки 12 беба, те да сада у овом удружењу има њих седам.

– Вјерујем да би се живот Живке Кнежевић продужио да је живјела у бољим условима, јер је као подстанар живјела само од накнаде за статус цивилне жртве рата – рекла је Тубићева.

Она је оцијенила да је потребно навести друштво у цјелини да се сјећање на овај немили догађај не сведе на један дан, него да о њему дјеца уче и пишу у школама.

– Надамо се и да ће обиљежавање овог датума и даље имати посебан зачај, јер се не смије десити да се овако нешто било коме догоди. Ратови су актуелни стално и свугдје, али не треба дозволити да нам дјеца буду жртве – истакла је Тубићева.

Поводом 26 година од ове велике трагедије за српски народ, Организација заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Бањалука реконструисала је спомен-обиљежје “Живот” који је подигнут у знак сјећања на “12 звјездица”.

 

 

 

 

 

(srpskacafe.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img