Постоје индиције да ће и у Републици Српској бити покренута званична иницијатива за забрану употребе петарди или за веће казне, те за измјену закона, како би се заштитила безбједност прије свега дјеце, али и животиња.
Употреба петарди је, на примјер, однедавно забрањена у комшилуку.
Подсјећамо, саборски заступници у Хрватској крајем прошле године једногласно су подржали забрану петарди и редника категорије Ф2 и Ф3, те усвојили Коначни приједлог закона о измјенама и допунама Закона о експлозивним тварима те производњи и промету оружја.
Међу онима који интензивно размишљају о покретању иницијативе у вези с петардама је и Уједињена Српска.
“Данас имам разговор с нашим правним тимом да видимо шта су нашли о правној регулативи, те да ли та иницијатива може ићи на градском нивоу или ће ићи на републичком нивоу, пошто је Закон о контроли употребе пиротехничких средстава на републичком нивоу. Ми гледамо да ли да наша иницијатива иде према Народној скупштини или да иде према граду”, рекао је јуче за “Независне” Невен Станић из Уједињене Српске.
Из Уједињене Српске кажу да ће се залагати прије свега за веће казне како би се регулисала продаја петарди и других пиротехничких средстава.
“Петарде у суштини највише користе малољетне особе које највише и страдају од њих. У том погледу треба направити највеће казне, а да ли ћемо ићи према тоталној забрани, још не знам пецизно”, рекао је Станић.
Према актуелном закону, ко употријеби пиротехничка средства на мјестима и на начин којим изазива узнемиреност грађана биће кажњен новчано од 300 КМ до 900 КМ.
Предсједник Удружења за заштиту животиња “Кербер” Горан Милојевић истиче да до сада нису упућивали иницијативу, али да би подржали сваку иницијативу о забрани употребе петарди, јер пиротехника лоше утиче на кућне љубимце.
“Званичан податак је да на свјетском нивоу током године умре преко 5.000 паса од срчаног удара изазваног страхом од петарди. Доста паса побјегне избезумљено од власника, те подлети под ауто, а код нас се најчешће десе механичке повреде или се од страха никада не врате кући”, кажу у Удружењу.
Осим на животиње, психолог др Соња Станчић истиче да употреба петарди утиче на дјецу и особе с потешкоћама, али и на старије људе, срчане болеснике, дојиље и труднице.
“Петарде, пиротехничка средства, оружје и све остало изазива јаке праскаве звукове који су изненадни и изнад нормалног слушног искуства, те су узнемирујући и изазивају стање стрепње, страха, анксиозности које се манифестује дрхтавицом, плачом, грцањем тијела, скривањем, бијегом у неки заштићени дио просторије и слично. Ови звукови никоме не пријају осим вјероватно онима који их производе зато што нису природни и врло су пријетећи. Код осјетљивих скупина код којих је организам физиолошки, али и емоционално напрегнут, овакви звукови доводе до дисбаланса који је тренутачан и може да изазове озбиљне посљедице по физиолошко, али и емоционално функционисање особе до те мјере да се генерализује и направи трајну штету током живота”, истиче Станчићева за “Независне”.
Увоз пиротехнике
Према подацима Управе за индиректно опорезивање БиХ, током 2019. године у Босну и Херцеговину увезено је пиротехничких производа у вриједности од око 2.688.000 КМ, а у 2020. години вриједност увезене робе је нешто мања, те износи око 2.029.000 КМ.
(nezavisne.com)