Са 49 десетки у индексу из исто толико предмета, Маглајка Амна Мухамедовић (23), настањена у Добоју, завршила је Правни факултет у Сарајеву те је једина у историји овог факултета која је имала све десетке током студија.
Амна каже да је факултет уписала 2015. године те га је у року завршила, на шта је посебно поносна, јер, како каже, испите је рјешавала прије септембра, тако да је имала и слободног времена за путовања.
Она каже да је љубав према праву била њена водиља током студија те да је од малих ногу све наговјештавало да ће једног дана постати правник, односно адвокат.
“Двоумила сам се да ли да упишем право или електротехнику, јер сам у средњој школи ишла на опћинска, кантонална и федерална такмичења, па чак и на олимпијаду из математике, што је била генијална подлога за ЕТФ. Са друге стране сам од малих ногу одрастала уз оца, који је адвокат, и видјела сам шта значи радити с љубављу сваки дан. Слушање разних предмета временом је код мене створило велику љубав према правној науци, којој сам на крају ипак дала приоритет”, каже Мухамедовићева.
Да ће је путеви у будућности водити да постане стручњак правне струке, то је наговјештавала са својих седам година, када је говорила да ће бити адвокат.
Током студија неизмјерну подршку и љубав добијала је од својих родитеља, који заједно с њом дијеле овај успјех, те су, поред њих, уз њу увијек били њена сестра, породица и пријатељи, који су јој били вјетар у леђа.
Амна каже да постоји негативан тренд одласка младих људи са ових простора у којем свака особа познаје бар десетак људи који су напустили БиХ.
“На срећу, ја нисам једна од тих који сумњају у своју земљу. Остајем и правим промјене, увијек кажем колико је у моћи једног појединца. Као правница, свјесна сам да је наша држава далеко од идеалне, пуна је неправилности, али она и даље пружа велике могућности”, истиче Мухамедовићева за “Независне”.
Она каже да чињеница да свако пословно способно лице са само 1.000 КМ може основати привредно друштво много говори о пруженим могућностима.
“Многи то не виде, а не виде, јер су обојили свој живот и домовину сивим тоновима. Правимо велику грешку када се поредимо, на примјер, са Њемачком или Шведском, јер се ту ради о најјачим државама. Набацујемо себи ружни, меланхолични осјећај неуспјеха, немоћи и биједе, који би се трајно изгубио ако бисмо се упоредили с неким афричким или азијским земљама”, рекла је Амна.
Она каже да кључ задовољства и среће лежи у нама самима, те да јака жеља, труд, рад и позитивне мисли гарантују успјех.
“Морамо очистити своје мисли, засукати рукаве, остваривати оно о чему размишљамо и пишемо по друштвеним мрежама те узети свој живот у руке. Мој мото је: ‘Навечер легнем са сном, сутра се будим са планом'”, истиче Мухамедовићева.
Њени планови за даље су да упише други циклус студија на Правном факултету у Сарајеву. Амна истиче да се дуго двоумила о наставку студија у БиХ или иностранству, али да се ипак одлучила за останак овдје.
Након завршетка студија имала је пријем код Мирсада Махмутагића, начелника општине Маглај, гдје је, како Амна каже, било разговора о њеном запослењу, односно добила је понуду.
“То је диван гест, нажалост, моји планови се мало косе са запослењем, бар ови који се односе на мастер студије, јер ипак желим и њих да завршим. Није тачно да сам одбила било какво запослење, само сам на неки начин оставила понуду да мало причека. Рекла сам да ћу се одлучити да ли ћу ту понуду прихватити или не оног момента када други циклус студија приведем крају”, појаснила је Мухамедовићева.
(nezavisne.com)