Сертификат о пореклу, с којим се воће из БиХ по повлаштеним условима извози у Русију, Турску или земље ЦЕФТА, може се добити а да нико од надлежних не види робу.
Показала је то и последња афера, када су, удруженим снагама воћара из Федерације БиХ, извозника из Републике Српске и контролних органа из Брчко дистрикта и са нивоа БиХ, пољске јабуке подваљене Русима као роба из БиХ.
Руска Федерација је забранила увоз јабука из БиХ, а министар спољне трговине БиХ Мирко Шаровић, љут што ће због „мангупа“ трпети и поштени воћари и држава, затражио је одговорност свих у ланцу контроле и надзора.
Тако се на тапету нашао и фитосанитарни инспектор Брчко дистрикта, који је издао цертификат за спорне јабуке. Међутим, шефица брчанског Инспектората Сенада Гарић упозорила је да фитосанитарни инспектор утврђује да ли је јабука здравствено исправна, али не утврђује њено порекло.
Навела је да је инспектор „прегледао камион, који није био запечаћен, нити прије нити послије прегледа инспектора и царине“, те да је пошиљка имала потребну пратећу документацију.
Испоставило се да је инспектор, који није надлежан да изда печат „Made in BiH“, једини „уживо“ видео спорне јабуке. Познаваоци прилика тврде да се у неким случајевима и тај преглед „прескочи“, односно да кроз процедуру „путују“ само папири.
И бијељинска компанија, која је покушала да спорне јабуке извезе у Русију, преко адвоката је саопштила да је пошиљка имала документацију о пореклу, али да они „робу нису физички видели“. Робу није видео нико ни у Спољнотрговинској комори БиХ, али су спремно издали такозвани „Форам А“ образац, којим потврђују да су јабуке произведене у БиХ.
– Јесте, издали смо тај образац, али на основу захтева фирме овлаштене за извоз, у коме извозник, под кривичном и материјалном одговорносшћу, гарантује да је воће произведено у БиХ – призање потпредседник Коморе Немања Васић, који се најгласније залаже за оштро кажнајвање свих који крше прописе о извозу.
Трвдећи да у БиХ „није системски решена процедура за извоз“, главна брчанска инспекторка Сенада Гарић се заложила за промену прописа, како би се све процедуре проводиле на граничним прелазима, по истим правилима. Промене прописа за сада нису на дневном реду, али искуства из ранијих година показала су да се преваранти у БиХ брзо и лако прилагођавају ситуацији, па реекспортне подвале имају дугу традицију.
Тако је још 2010. године из БиХ у Турску извезено невероватних 3.000 тона „домаћих“ ораха, који су, као и друга роба из БиХ, ослобођени царине. Турска је тражила истрагу и испоставило се да је 12 фирми из оба ентитета и Брчко дистрикта печат за извоз добило на основу фиктивних блокова о наводном откупу ораса од неколико стотина сељака.
У Управи за индиректно опорезивање БиХ, која је тада била надлежна за издавање извозних сертификата, орасе нико видео. Након ове афере, шест цариника је добило отказ.
Васић: Лоповска држава
Немања Васић признаје да је Спољнотрговинска комора БиХ издаје серитификате о пореклу, а да нико не види ни воће ни воћњаке.
– Не излазимо на терен, јер је то немогуће. С обзиром на број захтева, морали би дневно имати 200 људи на располагању. Шта би, уосталом, и значило да неко види јабуку? Може је гледати годинама и неће установити где је убрана. Једино решење су драконске казне за оне који дају лажне исказе, али ако смо лоповска држава нема нам помоћи – каже Васић.
(blic.rs)