Radnici i medicinsko osoblje koji su juče odvedeni u policijsku stanicu, nakon upada takozvane kosovske policije u objekat koji Srbi u Prištini koriste kao ambulantu, poslije višesatnog zadržavanja, pušteni su nešto poslije ponoći, javlja dopisnik Tanjuga.
U međuvremenu je na ulaznim vratima objekta zalijepljeno obavještenje tzv. Zdravstvenog inspektorata o privremenoj obustavi djelatnosti.
Pripadnici tzv. kosovske policije upali su juče u jedinu ambulantu u Prištini koju koriste Srbi, a osoblje je odvedeno u policijsku stanicu.
Osnovno tužilaštvo u Prištini i kosovska policija tvrde da se u toj ambulanti pružaju “ilegalne medicinske usluge”, prenijeli su prištinski mediji.
Ministar unutrašnjih poslova privremenih prištinskih institucija Dželjalj Svečlja naveo je u saopštenju da pretreseni objekat pripada nevladinoj organizaciji “Centar za mir i toleranciju Prištine”, a da je policija obaviještena o navodnoj “sumnjivoj djelatnosti” te NVO koja se nalazi u aneksu policijske stanice.
Državni sekretar u Ministarstvu odbrane Srbije Nemanja Starović poručio je da je upadom kosovske policije u jedinu preostalu ambulantu u Prištini koju koriste Srbi uskraćena osnovna medicinska usluga malobrojnim preostalim pripadnicima srpskog naroda u tom gradu.
Starović je u objavi na platformi Iks podsjetio da je prije 1999. godine u Prištini živjelo više od 40.000 Srba, a da ih je ostalo manje od 100.
– A sada je toj preostaloj šačici uskraćena osnovna medicinska usluga – naglasio je on.
Starović je ukazao i na to da je stopa održivog povratka srpskih izbjeglica i interno raseljenih lica na takozvano Kosovo manja od dva odsto i da je najniža od svih postkonfliktnih oblasti širom svijeta.
– Štaviše, ono malo onih koji su se vratili nastanili su se u izolovanim seoskim enklavama, dok su svi veći gradovi na (samoproglašenom) Kosovu* zabranjene zone za Srbe – istakao je Starović.
(tanjug)