Амбасадори земаља чланица ЕУ ни на јутрашњем састанку, пред почетак самита лидера Уније, нису успели да дођу до консензуса о шестом пакету санкција против Руске Федерације, сазнаје Танјуг у дипломатским изворима у Бриселу.
Иако је председник Европског савета Шарл Мишел био оптимиста да ће се до данашњег састанка лидера ЕУ финализирати шести пакет санкција, у дипломатским изворима ЕУ наводе да и даље постоје „недоговорени детаљи” посебно када је реч о предложеном ембаргу за руску нафту.
Да о ембаргу за нафту неће бити речи на самом састанку ЕУ лидера упозорили су председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен, која је оценила да је у питању „превише техничка расправа”, али и главни противник идеје о општем ембаргу на увоз руске нафте, Мађарска, чији је премијер Виктор Орбан најавио да „неће причати о санкцијама на самиту лидера”.
Према агенди дводневног самита ЕУ, лидери ће вечерас током радне вечере разговарати о начинима за подршку и помоћ Украјини, укључујући и финансијску и војну подршку, а видео линком ће се укључити и председник Украјине Володомир Зеленски.
Друга тема за вечером у Бриселу биће питање енергената и зауздавање раста цена енергије у Европи.
Другог дана самита, у уторак 31. маја, ЕУ лидери ће размотрити могућности за деблокаду украјинских залиха житарица и њихов извоз, као и ситуацију на глобалним тржишту хране.
Друга тачка дебате ЕУ лидера у уторак биће заједничка безбедност и одбрана.
Британци неће гасити електране на угаљ
Британска влада је саопштила данас да ће неке електране на угаљ, које је требало да буду затворене касније ове године, можда морати да остану отворене како би се обезбедило снабдевање електричном енергијом идуће зиме.
Земље широм Европе праве планове за ванредне ситуације у случају да дође до великих поремећаја с испорукама руског гаса након напада Москве на Украјину, при чему у укупном европском увозу гаса Русија има удео од око 40 посто.
„У светлу нелегалне инвазије Русије на Украјину, сасвим је оправдано да истражимо широк спектар опција за даље јачање наше енергетске безбедности и домаће понуде”, навео је портпарол владе у Лондону у саопштењу, извештава Ројтерс.
Британија добија око 50 процената своје електричне енергије из електрана на гас. Иако Русија учествује само са око 4,0 процента у покривању британских потреба за гасом, евентуални већи поремећај у снабдевању би утицао на цене у Европи и отежао Британији да обезбеди гас од других добављача.
„Мада понуда гаса не мањка, можда ћемо морати да ставимо на располагање наше преостале електране на угаљ како бисмо обезбедили додатну резервну струју следеће зиме уколико буде потребно”, каже владин портпарол, преноси Танјуг.
(politika.rs)