Готово трећина робе која треба да напусти луку Шангај, задржана је због строгог локдауна. Кашњења погоршавају кризу ланаца снабдијевања што ће довести до несташице робе и раста цијена.
Европа и Сједињене Државе могу очекивати нова кашњења и несташице при увозу електронике из Кине као резултат локдауна уведеног због короне у свјетском трговачком чворишту Шангају, упозорава Винсент Штамер, економиста с Института за свјетску економију Килу.
“Три седмице након стављања града у карантин, отприлике 30 одсто робе је требало, али није напустило Шангај. Другим ријечима, то је 30 одсто извоза мање у остатак свијета”, прича Штамер за DW.
Он је на Твитеру објавио графику која показује да је количина терета који излази из ове луке нагло пала, док је количина робних пошиљки из других кинеских лука остала стабилна. Остали подаци о раду ове луке показују да је просјечни дневни волумен од 140.000 контејнера смањен на 100.000.
Шангај је жариште највећег тасала короне у Кини од почетка пандемије прије више од двије године. Овај лучки град, који броји 26 милиона становника, у строгој је блокади од краја марта. Због тога су неки радници били присиљени да остану и спавају у фабрикама у којима раде.
Кашњења у испоруци електронике
Фабрике у региону Шангаја специјализоване су за извоз електронске робе широке потрошње, као што су таблети и телевизори, али и за софистицираније полупроизводе који се користе у погонима на Западу.
“Чини се да се успорила производња у региону Шангаја и да роба није стигла у ову луку како би се укрцала на контејнерске бродове”, каже Штамер.
Кашњења у испоруци су се повећала упркос тврдњама кинеских званичника да ће рестрикције минимално утицати на рад луке.
Штамер истиче да ће се кашњења у Европи осјетити за отприлике два мјесеца јер је потребно пет или шест седмица да контејнерски бродови стигну рецимо до луке Хамбург на сјеверу Њемачке, те још двије седмице да се роба искрца и испоручи.
Нова кашњења подстичу инфлацију
Штамер предвиђа да ће, због кашњења у достави, роба широке потрошње поскупити овог љета и додаје да би Њемачка могла бити међу земљама које су највише погођене кашњењима јер се готово трећина морске трговине између Кине и најјаче економске земље у Европи одвија преко луке Шангај.
Представник њемачке Трговинске коморе у Кини Максимилијан Бутек изјавио је за агенцију ДПА да алтернативни путеви испоруке преко других лука нису довољни за ублажавање губитка.
Бутек се сложио да рад саме луке у Шангају није њихова највећа брига јер су кашњења заправо узрокована транспортом роба из фабрика у луку.
Нова кашњења сигурно ће погоршати кризу ланаца снабдијевања, која се повећава након врхунца током првог локдауна у прољеће 2020. године.
Пандемија је у почетку довела до кочења глобалне економије, што је натјерало карго компаније да отказују планове за утовар робе. Стога је мноштво контејнерских бродова остало усидрено уз обале западних и кинеских лука, често на погрешном мјесту.
Као резултат тога, у више од три четвртине свјетских лука дошло је до ненормално дугог процеса лучких услуга у протекле двије године.
Затварање још двије кинеске луке Нингбо-Жушан и Јантијан протекле године такође је погоршало несташицу малопродајне робе и полусировина у остатку свијета.
Као резултат тога, њемачка привреда забиљежила је раст од свега 2,7 одсто прошле године, умјесто прогнозираних 4,7 одсто. Инфлација је достигла највећу вриједност у посљедњих тридесетак година.
Штамер за DW каже да је отприлике 12 одсто све робе, која се контејнерима транспортује широм свијета, тренутно заглављено на бродовима који не могу да отплове. Уобичајена стопа је мања од шест одсто, док је у љето 2021 највиша икада забиљежена стопа износила 14 одсто.
Ублажен локдаун у Шангају
Званичници у Шангају обећали су у петак да ће ублажити ковид-контроле возача камиона, које ометају и успоравају испоруке роба. Возачи камиона, који довозе робу у Шангај, суочили су се с вишеструким контролама и тестовима на вирус који су натјерали неке бродарске компаније и возаче да у потпуности избјегавају регион.
Локдаун се полако ублажава, а нови, једноставнији режим тестирања олакшаће пролаз возачима који стигну до луке, рекао је Ву Чунгенг, директор Канцеларије за ауто-путеве кинеског Министарства саобраћаја.
“Моја је интуиција да би се кашњења могла мало погоршати прије него што наступи побољшање”, упозорава економиста Штамер. Предвиђа да се глобални ланци снабдијевања “неће вратити у нормалу ове календарске године”.
А онда ће, каже Штамер, бити боље – ако не буде других локдауна у Кини. То никако није искључено – Кина и даље слиједи строгу политику “нула ковида” која читаве метрополе ставља под кључ кад се појави вирус.
(dw)