Након што је испекао шљивовицу и кајсијевачу, на ред је дошла и ракија од дуње. Домаћин Владо припремио је четири и по тоне тог воћа и то са властитог имања. Каже да ракију пече по прописима.
“У обзир за прераду у ракију могу доћи само конзумне дуње, воће које би ишло и на тржиште, конзумно. Ја, иначе, имам услове за контролисану ферментацију. Значи, гдје су климатизоване просторије. Може се одржавати температура повољна од 18 до 20 степени за ферментацију воћа”, рекао је произвођач ракије из Брчког Владо Стокић.
Владо је један од ријетких који се придржава савјета стручњака. Већина ракију прави према традицији, често не бирајући воће које се ставља у каце. На то већ одавно упозоравају из брчанског Воћног клуба. Инсистирају да се произвођачи ослободе традиције и прихвате стручне савјете, како би произвели квалитетнију ракију и постали конкуретнији на тржишту.
“Када би сви кренули са обуком и квлитетом ракије, тек за пет година ми можемо имати некакав квалитет који ће задовољити некакве норме које свјетска пијаца тражи”, рекао је Саво Лукић, предсједник Воћног клуба Брчко.
“Гдје најчешће наши домаћини гријеше?- У свих пет фаза, али пошто је ова прва и најважнија, само воћарство, гајење воћа и квалитет воћа које уђе у ферментацију. Једном реченицом би дао одговор. Оно што не бисте ставили уста што се тиче воћа, немојте ни у кацу за превирање, у ракију”, рекао је професор на Пољопривредном факулету у Београду Предраг Вукосављевић.
Све би било другачије да у Дистрикт има закон који ће регулисати ту област, увјерен је произвођач ракије Неџад Бујић. Док стиже и најава да би и то могло ускоро, Неџад прича да постоје велике варијације у квалитету ракије јер је свако је пече на свој начин.
“Стандардизације и контроле ракије нема без Закона о ракији. Закон о ракији је на папиру већ десет година у овом граду. Скупштина га је донијела прије десет година. Он се не примјењује”, рекао је произвођач ракије из Брчког Нежад Бујић.
“Формирали смо комисију која тренутно ради на доношењу подзаконских аката. Вјерујем да ћемо ускоро имати закон у примјени”, рекао је шеф Одјељења за пољопривреду, шумарство и водопривреду у Влади Брчко дистрикта Саша Танић.
Сви су се сложили да се производња ракије мора довести у ред. То је и један од бројних услова који се морају испунити на европском путу.
(atvbl.com)