spot_img
spot_img

Правобранилаштво коначно пита: Гдје иду милиони марака грантова Скупштине?

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Вишемилионски износи који се у Скупштини дистрикта сваке године приликом усвајања буџета кроз грантове појединцима и институцијама, крчме без икаквог реда и распореда, након 12 година коначно су заинтересовали брчанско Правобранилаштво.

То показује писмо које је правобранилац Илинка Гаврић упутила на најзначајније адресе у Брчком захтијевајући објашњење по којим критеријумима је у буџету за 2017. годину на име грантова издвојено 79.827.068 конвертибилних марака или нешто више од једне трећине укупног буџета који износи 232.348.523 марака.

„У књизи буџета за 2017. годину за грантове појединцима издвојено је 32.711.429 марака, на име грантова непрофитним организацијма издвојено је 17.335.894 марке, за субвенције јавним предузећима 21.354.500 км, а за субвенције приватним предузећима издвојено је 8.425.245 конвертибилних марака“, прецизирала је Гаврић у писму.

У писму се посебно поставља питање да ли су неким актом утврђени лимити за трошење јавних средстава за грантове и да ли постоји адекватна контрола њиховог утрошка.
„Дистрикт је кроз усвојене буџете у задњих 4-5 година издвојио неколико стотина милиона марака за грантове. Овим писмом дајемо препоруку извршној и законодавној власти у Брчком да редукује износе грантова. Сматрамо да се мора лимитирти укупан износ буџетских средстава намјењених за грантове одређивањем процента од укупног износа буџета“, указала је шефица брчанског Правобранилаштва Илинка Гаврић и позвала одговорне у дистрикту да кроз законе реализују приједлоге наведене у писму.

Коментаришући писмо, градоначелник Синиша Милић који се од доласка на функцију жестоко противи оваквом начину издвајања грантова, изразио је задовољство што се како је нагласио „правобранилаштво коначно сјетило да изађе са овим писмом“.

„Ова пракса у дистрикту присутна је годинама. Лично веома подржавам доношење одлуке која ће уредити ову област, коју нам је у форми нацрта на сједници Владе недавно представило Одјељење за стручне и административне послове. Ја заиста не желим да будем градоначелник локалне заједнице која даје највећи износ грантова по глави становника у Европи. Очекујем да и они који коначно усвајају буџет буду истог става“, изјавио нам је градоначелник Милић.

Предсједник брчанске Скупштине Есед Кадрић изјавио је да ће се о писму које је званичницима брчанске власти у вези са издвајањем буџетског новца за грантове упутила Илинка Гварић, правобранилац Брчко дистрикта расправљати већ на наредној сједници парламента.

„Дефинитивно је моменат да се расправи позиција Дирекције, позиција Правобранилаштва и наравно представника извршне и законодавне власти и да се виде законске обавезе у смислу грантова, јер се у овом момeнту ствара перцепција да се троши 80 милиона марака на беспотребна давања“, нагласио је Кадрић.

Он је подсјетио да главнина тог новца иде на социјалне програме и испуњавање законских обавеза дистрикта према многим категоријама становника.

Посланик у брчанској Скупштини Вукашин Панић такође је сумњичав у погледу распореда и трошења новца пореских обвезника.

„Мени су, истина незванично, поједини грађани дистрикта говорили да су од грантова које добију морали враћати озбиљан дио новца посланику који је „прогурао“ тај амандман у буџету. Убјеђен сам да је то истина, коју је нажалост скоро немогуће доказати“, рекао нам је Панић.

Озбиљне притужбе јавност одавно упућује због издвајања за подстицаје у пољопривреди за шта је од проглашења Дистрикта до сада издвојено близу 110 милиона марака. Према доступним подацима пољопривредници који користе грантове имају, стално запослено, тек 60-так радника.

Иначе, грантови су се стидљиво појавили тек у буџету за 2005. годину, да би након 12 година достигли једну трећину укупног износа буџета.

 

 

 

(radiobrcko.ba)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img