Ако је одлука о увођењу мјера због вируса корона заснована на препорукама које садрже елементе науке и струке, онда је она етички оправдана. Уколико није онда се поставља питање етичности такве одлуке, каже за РТС предсједник Националног комитета за биоетику Унескове комисије у Србији Звонко Магић.
За кршење “локдауна” у Аустрији предвиђена казна је од 500 до 1.450 евра. Мјере су у Аустрији изазвале протесте оних који сматрају да су им основна права угрожена.
Др Звонко Магић каже да грађани Аустрије имају право да протестују на улицама, иако он сматра да су уведене мјере оправдане.
“Имајући у виду да када се доносе мере у ванредној ситуацији, као ситуација са ковидом која траје годину, две дана, код нас и у целом свету, морају да се поштују основна права, закон не сме да се крши, морају да се поштују демократска права, етички приниципи”, каже Магић.
Додаје да политичари доносе одлуке, али на основу препорука оних који се баве том проблематиком.
“Уколико је одлука заснована на препорукама које садрже у себи елементе науке и струке, онда је она етички оправдана, а уколико није онда се поставља питање етичности такве одлуке”, истиче Магић.
Аустрија подијељена
Према његовим ријечима, грађани у Аустрији имају апсолутно права да протестују.
“Они су већ направили страшну поделу у друштву. Поделили су људе који су вакцинисани и који имају одређена права и они који нису вакцинисани, којима су та права укинута. Не смеју да им укину право да се мирно буне, протестују и кажу своје мишљење због чега се они буне”, истиче Магић.
На питање како убиједити невакцинисане да се вакцинишу, Магић одговара да је то сложено питање.
“Ми смо сведоци, овде код нас, да је то са вакцином почело јако добро, са елементима као нешто што ће се завршити лепо. Међутим, изгубила је тај ритам и застала”, додаје.
Истиче да том проблематиком треба да се организоване баве стручне службе, при институтима за јавно здравље, када не би било само обраћање људима преко медија, популарних личности или политичара, већ да се уложи додатни труд да се иде по фирмама, компанијама, школама, факултетима…
Какве су информације о корони
Магић сматра и да грађани нигдје нису довољно добро информисани о вирусу корона, зато што често информације иду до једног нивоа, те да оне морају да буду тачне, правовремене, транспарентне, разумљиве.
“Генерално се избегава да се каже да за те вакцине да није довољно протекао период времена да се процене дуготрајни ефекти, али онда треба рећи да штетни ефекти чине мање од једног процента, да све што не ваља углавном се појави у првих два, три месеца па до две године”, наводи он.
На питање да ли је етички да сами бирамо трећу дозу или је то привилегија, Магић каже да је то дијелом привилегија, као и да је то прије свега питање струке.
“Колико пратим, видим да је струка давала различите одговоре. Разумем велике компаније које продају милијарде доза да њима није никакав интерес да спроведу истраживање да ли је добро да као трећу дозу примите вакцину неке друге компаније”, додаје Магић.
Према његовим ријечима, у нашој земљи проблем су дисонантни тонови који долазе из Кризног штаба.
“Ви имате политички и стручни део. Видели сте у Аустрији, када се дешава пораст, они поприлично драстичне мере доносе. Код нас имате најаве састанка који се одржава, па се не одржава”, наводи Магић.
Подсјећа да одлуке доносе политичари, али закључује да су оне етичке само уколико су засноване научним и на стручним подацима.
(nezavisne.com)