Лекари су и јуче током дана, не чекајући нове податке о броју оболелих, хоспитализованих и преминулих од вируса корона у 15 часова, упозоравали да је ситуација с оболевањем од ковида 19 алармантна и да би требало нешто хитно предузети и увести строже рестриктивне мере.
Вирусолог и професорка Медицинског факултета у Београду Тања Јовановић још у јутарњем телевизијском програму упозорила је да бројке о зараженим представљају врх леденог брега, оцењујући да многи који оболе и не потраже медицинску помоћ.
– Немамо инспекцију која би кажњавала људе који се не придржавају мера. Када бисмо поштовали основне мере, ситуација би била драматично другачија – рекла је Јовановићева, предлажући да се за почетак после 17 часова затворе угоститељски објекти, а оставе прехрамбене трговине, апотеке и евентуално бензинске пумпе да раде.
– Епидемија је у овом четвртом таласу достигла пик. Велики је број инфицираних, хоспитализованих, огромни су редови испред ковид амбуланти, а имамо болеснике с врло тешким клиничким сликама – навела је Тања Јовановић, подсећајући да влада „епидемија невакцинисаних”, код којих је могуће да се развије тешка клиничка слика и додала да вакцине које су у употреби у Србији још штите против делта соја вируса корона.
Иначе, из Министарства здравља јуче је званично саопштено да је евидентирано нових 7.549 случајева заражавања вирусом корона пошто је тестиран 23.991 узорак, преминуло је 47 оболелих од ковида 19, док је на респираторима 241 пацијент.
Да стање није добро, упркос вакцинама којих има довољно, како тврде надлежни, потврђују и европске службе. Србија се налази на првом месту у Европи, а на четвртом у свету по броју нових случајева вируса корона на милион становника у последњих седам дана, показују најновији подаци са сајта „worldometers.info”, тако да је са 5.509 новозаражених на милион становника, Србија претекла Црну Гору (4.976), иза које следе Литванија (3.783) и Велика Британија (3.552). Међу првих десет земаља по том параметру нашле су се још две државе с простора бивше СФРЈ – Словенија на осмом и Хрватска на десетом месту. На глобалном нивоу, испред Србије су само две прекоморске територије – Нова Каледонија и Бермуди, као и егзотична острвска држава Антигва и Барбуда.
Удружење лекара „Уједињени против ковида” (УПК) упутило је током јучерашњег дана са свог сајта отворено писмо, како су навели, властима и грађанима Србије, у којем су изнети конкретни кораци које би требало предузети у наредне четири недеље.
У писму наводе да „епидемија поприма размере најгорег децембарског таласа с рекордним бројем заражених од почетка пандемије, при чему ни број умрлих не заостаје, а вакцинацијом је обухваћено једва око 40 одсто становништва за осам месеци масовне имунизације”. Стање на терену је такво да су болнице пуне, места на респираторима нема, чека се по целу ноћ испред болница за пријем, наведено је у писму.
По моделу који су предложили и пре годину, из УПК су поновили да је у овом тренутку и под оваквим околностима хитно потребно затварање свих објеката који нису неопходни на најмање четири недеље. Затварање, између осталог, значи да су обустављени сви масовни скупови, забрањени концерти, сви спортски догађаји, у јавном превозу попуњеност капацитета највише до сваког другог седећег места уз коришћење више возила, комплетна настава онлајн сем вртића за децу родитеља есенцијалних занимања, рад од куће што је више могуће…
Стручњаци из „Уједињени против ковида” сматрају да би одмах требало прекинути систематско сејање ненаучних ставова преко медија и позвати медије на одговорност према грађанима у смислу укидања сензационалистичких садржаја када се ради о пандемији. Траже и да Кризни штаб преузме одговорност за текући епидемијски талас, поштује научна сазнања, без калкулација о политичким ефектима предузетих мера, уз уважавање искуства других европских земаља, чије су противепидемијске мере показале своју делотворност.
И директор Дома здравља Савски венац Зоран Бекић, уз то и координатор вакциналног пункта на Београдском сајму, оценио је да је с више од 8.000 заражених дневно и 40 умрлих, епидемијска статистика никад гора, а главни разлози за то су непоштовање мера и испуштена шанса да се током лета вакцинише већи број грађана.
– Не можемо ићи уназад, ови бројеви ће ићи само нагоре, шансу да се изборимо са епидемијом испустили смо у јуну и јулу и данас нам умире на десетине људи. Што се вакцинације тиче, стигли смо до 53 одсто. Даћу пример Португалије, која је у јануару имала 10.000 заражених на дневном нивоу и 30 умрлих на милион становника, а данас су, захваљујући рестриктивним мерама и вакцинацији, на 84 одсто вакцинисаних и имају свега 50 инфицираних дневно – рекао је Бекић.
(politika.rs)