spot_img
spot_img

Дан када су отети Косово и Метохија

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

На тринаесту годишњицу проглашења независности, такозвана Република Косово нема ни предсједника, ни премијера, ни предсједника Скупштине у пуном мандату.

Доскорашњи предсједник ове квази-државе Хашим Тачи налази се у Хагу, гдје му се пред Међународним судом за злочине на Косову и Метохији суди за дјела из времена када је био један од команданата терористичке организације, такозване Ослободилачке војске Косова (ОВК).

Влада премијера Авдулаха Хотија распуштена је након што је Уставни суд оцијенио да је нелегитимно изабрана, уз споран мандат једног од посланика који су је подржали.

Падом владе, распуштена је и Скупштина Косова, па се и њена предсједница Вјоса Османи налази у техничком мандату.

Ванредни парламентарни избори одржани су 14. фебруара, а убједљиво највише гласова освојила је странка Самоопредељење Аљбина Куртија, којој недостаје неколико мандата да би могла да формира владу.

13 година лажне државе

Скупштина такозваног Косова донијела је 17. фебруара 2008. године “Декларацију о независности” којом је Приштина једнострано прогласила одвајање од Србије.

Скупштина Србије поништила је ову одлуку, али то није спријечило низ међународних признања која су услиједила.

Тринаест година после проглашења независности, такозвано Косово је признало око 100 земаља.

Међу земљама Европске уније које нису признале независност јужне српске покрајине су Шпанија, Словачка, Кипар, Грчка и Румунија, а када је реч о свјетским силама, то су Русија, Кина, Бразил и Индија.

Такозвано Косово је од 2008. године постало члан неколико међународних организација, као што су ММФ, Свјетска банка и ФИФА, али не и Уједињених нација.

 

 

 

 

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img