Формирани су предмети у вези с јавним набавкама, борбом против корупције и наводима судије Недељка Табаковића о злоупотребама ЦМС-а у Основном суду у Брчко дистрикту.
Канцеларија дисциплинског тужиоца Високог судског и тужилачког савјета БиХ формирала је два предмета који се односе на свједочења пред Привременом истражном комисијом Представничког дома Парламента БиХ о стању у правосуђу у Босни и Херцеговине, сазнаје Fokus.ba.
АНОНИМНЕ ПРИЈАВЕ
Наиме, Комисија је од Канцеларије тражила очитовање о томе да ли су поступили по њиховим ранијим закључцима који су се односили на то да се транскрипти одређених свједочења, а која упућују на то да је у одређеним случајевима у вези с јавним набавкама и борбом против корупције, као и употреби система за аутоматско управљање предметима (ЦМС) у Брчко дистрикту било злоупотреба.
Конкретно, Канцеларији су упућени транскрипти дијелова свједочења Ђенана Салчина, бившег директора Агенције за јавне набавке БиХ и Хасима Шаботића, директора Агенције за превенцију корупције и координацију борбе против корупције, а који су на сједници 2. јула прошле године између осталог говорили и о Нацрту закона о измјенама и допунама Закона о јавним набавкама, те о одбијању одређених тужилаца да поступају по анонимним пријавама за корупцију.
Канцеларија је навела да у овом случају већ предузимају и одређене истражне радње.
Такође, Комисија је Канцеларији на даље поступање доставила комплетан тонски запис свједочења судије Недељка Табаковића из Основног суда у Брчко дистрикту, са сједнице од 7. децембра прошле године. Судија Табаковић је наиме пред Комисијом изнио шокантне податке између осталог и о томе да у Основном суду у Брчко дистрикту предмете уопште не бира ЦМС, него се судије за одређене предмете, према његовим тврдњама “намјештају подобнима”.
Из Канцелариј су Комисију обавијестили да су и у овом случају формирали предмет.
– На основу закључка од 7. децембра формиран је предмет. Канцеларији је достављен додатни допис судије Табаковића уложен у овај предмет као релевантни дио транскрипт. Законски рок за рјешавање притужби прописан чланом 72.ст.1 Закона о ВСТВ-у је двије године, али Канцеларија настоји да све притужбе буду ријешене у што краћем року. Све радње Канцеларије су повјерљиве природе како је прописано чланом 70. Ст.1 закона о ВСТВ-у па Вас о истим уколико то сматрате потребним можемо обавијестити на затвореној сједници Комисије – навели су из КДТ-а ВСТС-а.
ПРВЕ ИСТРАГЕ
Иначе, ово су први случајеви покретања истрага о исказима свједока који су говорили пред Истражном комисијом о стању у правосуђу. Од маја прошле године од када је ова комисија почела с радом саслушани су бројни свједоци, махом носитеља правосудних функција.
Привремену истражну комисију основао је Представнички дом Парламентарне скупштине БиХ са циљем да истражи стање у правосудним институцијама у држави, с посебним освртом, на способност Високог судског и тужилачког савјета (ВСТС) да судјелује у процесима неопходним на путу ка чланству у Европској унији.
Осим Дамира Арнаута, који предсједава Комисијом, чланови Комисије су још парламентарци Златан Бегић, Бранислав Бореновић, Алма Чоло, Зукан Хелез, Мирјана Маринковић-Лепић, Драган Мектић и Мира Пекић.
Ова комисија има велику подршку у раду представника међународне заједнице у БиХ, али и америчког конгреса.
(fokus.ba)