spot_img
spot_img

Продаја прасетине пала за 50 одсто

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Продавци печеног прасећег меса, који су протеклих година у ово доба због празника и крсних слава имали пуне руке посла, сада се жале да је продаја мршава, а исплативост никаква, на шта је утицала епидемиолошка ситуација, односно препоруке да се окупљања сведу на минимум.

Истина, добар дио грађана пости, али има и оних који не посте, а који су протеклих година у ово вријеме масовно куповали печеницу.

Како кажу фармери, цијена прасади знатно је повољнија у односу на претходне године, на шта је увелико утицао вирус корона, али и увоз меса из ЕУ.

Међутим, без обзира на ниске цијене, у складу са тренутном ситуацијом проузрокованом пандемијом, становништво се одлучује на куповину мањих количина меса, управо због тога што су људи принуђени да празнике проведу у најужем кругу породице.

Мишо Маљчић, предсједник Удружења узгајивача свиња РС, сматра да су вирус корона, као и ограничења и забране окупљања, утицали и на лошу продају меса.

“Ситуација са вирусом корона утицала је на све привредне сфере, па и на продају прасади. Иако су празници пред нама, забране су на снази, а самим тим наши људи из иностранства спријечени су да дођу. Према томе, неће бити славља нити окупљања, а то ће за посљедицу имати и слабу продају прасади”, каже Маљчић за “Независне”.

Лидер узгајивача свиња додаје да је узрок пада цијена меса у РС уједно и увоз јефтинијег меса из ЕУ.

“Наши произвођачи не успијевају продати оно што произведу, јер је увозно месо повољније у односу на домаће, а становништво се већином одлучује за куповину повољнијег меса из увоза”, закључује Маљчић.

Из једне бањалучке печењаре кажу да је продаја печене прасетине пала за 50 одсто те да су цијене много ниже у односу на претходне године.

“Генерално, продаја прасади је опала за 50 одсто. Узрок лоше продаје је првенствено тренутна ситуација која је узрокована вирусом корона. Што се тиче цијена, у зависности од килаже, килограм живе ваге кошта од 3,5 до четири КМ”, кажу из ове бањалучке печењаре. Према њиховим ријечима, пред празнике је цијена мало виша, а доскора је била до три КМ по килограму.

“У односу на претходне године, цијена је смијешна и много је нижа. Клање и чишћење прасади кошта 10 КМ, док је за услугу печења потребно издвојити 30 КМ. Код нас често долазе и по двије породице да купе по пола прасета. Они који су претходно куповали 15 кг меса, сад купују четири кг”, додају из печењаре.

У печењари из Бијељине такође се жале због новонастале ситуације те и они потврђују да је продаја меса упола мања у односу на прошлу годину.

“Нисмо задовољни продајом, упола мање меса се прода у односу на претходне године, а на то је велики утицај имао вирус корона. Тренутна цијена прасади је 3,5 км по килограму живе ваге”, казали су из печењаре.

Како додају, цијене клања, чишћења и печења крећу се у зависности од тога за коју килажу се одлуче купци приликом куповине прасета.

“За прасе до 30 кг цијена клања износи 10 КМ, а за печење таквог прасета потребно је издвојити 20 КМ. У посљедње вријеме често долазе двије породице и траже да купе по пола прасета. Траже и по килограм прасећег печења, али ми не радимо на тај начин, не продајемо тако мале количине печења”, додају из бијељинске печењаре.

 

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img