15 feninga više po litru nafte. U tome svoj interes pokušavaju pronaći sedam stranačkih klubova, jedan nezavisni i nekolicina zastupnika, plus delegati Parlamenta BiH, Vijeće ministara i dvije vlade – entitetske autoceste, ceste – svi osim finansijera – građana BiH.
“Akciza je pravo rješenje za brzi oporavak rast ekonomije u BiH. Mi njega imamo i ovako, ali nedovoljan 3,2 posto. Željeli bismo pet do šest posto. To bi već bilo vidljivo. E zato nam trebaju akcize, i to je zaista važno pitanje”, ocijenio je Fadil Novalić, premijer FBiH.
No, federalni premijer nikada nije spomenuo kredit od 48 miliona koji su Autoceste Federacije potpisale s Razvojnom bankom. A Vlada u martu (10.03.2017.) donijela sljedeću odluku:
“Zaduženo je JP Autoceste FBiH da dio prihoda ostvarenog nakon usvajanja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o akcizama prioritetno usmjeri u svrhu povrata ovog kredita.”
Nije jasno zašto je umjesto kako su obećali u izgradnju autoputa, novac od akciza planirali u povrat kredita, jer direktor Autocesta Adnan Terzić potvrđuje da je kredit od Razvojne banke uzet iz drugih razloga.
“Taj kredit je još u februaru 2016. godine Razvojna banka odorbila Autocestama, da bi se poboljšala likvidnost i da bi se obaveze prema izvođačima mogle u zakonskim rokovima vraćati. Onda su oni iz meni nepoznatih razloga stavili tu rečenicu da se treba vraćati iz akciza. Mi imamo jasan plan, da taj kredit iz svojih prihoda vraćamo. Sigurno se neće vraćati iz akciza.”
Jasno je i da Vijeće ministara odgađa vratiti akcize u proceduru. Jasno je i zbog čega. Uz sve napore – očito je da i dalje ne postoji većina.
Denis Zvizdić, predsjedavajući Vijeća ministara BiH je kazao: “Kada njihovi stavovi budu do kraja jasni, i kada više ne bude raznih analiza i vrlo često spominjanja da osim akciza postoje i neke alternative koje nikada niko nije javno iznio niti objasnio, Vijeće ministara će biti spremno da razmotri novi prijedlog Uprave za indirektno oporezivanje”.
U Međuvremenu, međusobne političke ucjene – optužbe. Da li će akcize blokirati Upitnik?
“Odgovora iz RS neće biti dok se ne usvoji Zakon o akcizama. Očito da je Vladi RS jako stalo do dodatnih finansijskih sredstava do podrške budžetu. Bez zakona o akcizama toga nema od MMFa. I očito je da će se ući, po mom uvjerenju, možda griješim, ali mislim da ne griješim u neku vrstu trgovine”, ocijenio je Mladen Ivanić, predsjedavajući Predsjedništva BiH.
Iz kabineta premijerke RS, ubrzo je stigao odgovor:
Željka Cvijanović je rekla: “Ivanić je neobaviješten o onom šta se dalje dešavalo u vezi sa Upitnikom i odgovorima, a bilo bi dobro da se ponekad o tome informiše. Priča o akcizama i dalje ostaje mrlja koju su po sebi razmazale upravo institucije BiH i ne pomaže tu nikakvo prozivanje entiteta, a pogotovo Republike Srpske, jer smo mi jedini nivo vlasti koji je svoje obaveze izvršio, i to čak prije pola godine.”
Nagovaranja, lobiranja, obmane jednih drugih, pa na koncu građana. Raspad parlamentarne većine. Sve zbog akciza. A sutra će zasjedati i Komisija za ljudska prava po prijavi Mladena Bosića protiv Dušanke Majkić, koja ga je optužila da je nakon propasti akciza u parlamentarnom restoranu slavio govoreći super – neće biti plata i penzija u RS.
(N1)