Политичке партије са српским предзнаком оствариле су добар резултат на протеклим локалним изборима у Брчко дистрикту, што им поново даје важну улогу на тамошњој политичкој сцени те шансу да и нови градоначелник буде Србин, али је због специфичности односа и правила за то потребна и сагласност осталих народа.
Градоначелник Брчко дистрикта се не бира директно на изборима, као што је случај у остатку БиХ, већ у Скупштини дистрикта у којој је 31 посланик, од којих два представљају националне мањине.
Статутом је дефинисано да само посланик може номиновати кандидата за градоначелника, а кандидати морају бити из реда чланова Скупштине. Номиновање и избор морају се обавити на првој сједници Скупштине која у новом сазиву мора бити сазвана у року од 15 дана од дана потврђивања резултата избора.
Градоначелник се бира тропетинском већином од укупног броја гласова посланика, али у том збиру треба да буду и афирмативни гласови најмање једне трећине посланика сваког од конститутивних народа.
Мјеста у парламенту Брчког, према прелиминарним подацима Централне изборне комисије БиХ, обезбиједило је 12 политичких партија. СДА биљежи највише гласова за сада, а слиједе “СНСД-ДЕМОС”, Социјалистичка партија, ХДЗ БиХ, СББ, Народ и правда, Уједињена Српска, ПДП, Странка за БиХ, СДС, ДНС и “БХ БЛОК-СДП БиХ и НС БиХ”.
Страначке рачунице показују да би СДА могла имати пет или шест посланика, а остале странке са бошњачким предзнаком по једног или евентуално два. СНСД и СП рачунају на по четири, Уједињена Српска на два, а ПДП, СДС и ДНС по једног. Неизвјесно је и код Хрвата. ХДЗ би могао узети три или четири, а и ХСС рачуна на улазак у Скупштину. И овдје ће на резултате, у одређеној мјери, утицати гласови који стижу поштом из иностранства.
За актуелног градоначелника Синишу Милића, који је и био носилац листе СНСД-а на изборима и освојио највише гласова међу страначким колегама, још током кампање се говорило да ће и остати у фотељи градоначелника. За “Глас Српске” каже да нема правила, односно ротације међу народима на тој позицији, те да све зависи од постизборних комбинаторика.
– Са добрим резултатима улазимо у преговоре о формирању нове власти. Партије из Републике Српске ће имати највећи број мандата. То је добра основа, али нам слиједе преговори и договори са партнерима из друга два народа јер је и Статутом уређено да се за Владу и низ других одлука мора добити сагласност све три народа – истакао је Милић.
На питање какви су међустраначки односи између српских странака, казао је да је ситуација најсличнија оној на нивоу БиХ.
– Од почетка кампање смо се договорили да нам овдје треба што шира српска коалиција, да је потребно превазићи разлике између партија из српског народа. Овдје се формирају национални блокови и тако се одлучује. Већ смо сјели и причали са нашим партнерима, предстоји нам још једна рунда преговора у потрази за тим најбољим рјешењем – истакао је Милић и додао да ће тражити сарадњу са свима чији дугорочни циљеви иду у корист свих становника Брчког.
Стабилност
Предсједник Општинског одбора Уједињене Српске Урош Војновић, који је поново обезбиједио мандат у Скупштини, сматра да ће долазећа власт имати много озбиљније изазове те да је због тога потребна стабилност.
– Мора се формирати стабилна власт. Потребно је сачекати званичне резултате и да се након тога договоримо о политици будуће владе. Власт зависи од све три народа – истакао је Војновић и додао да је већ било разговора са СНСД-ом и СП-ом.
(glassrpske.com)