Лидери Европске уније, односно Европске комисије, одлучили су данас објавити препоруку по којој ће грађани 15 земаља моћи слободно путовати у државе чланице ЕУ. На списку, као што смо раније писали, нема Босне и Херцеговине.
Ово неће утицати на путовање грађана БиХ у Хрватску јер ова земља није у Шенгену, а раније је хрватски министар полиције Давор Божиновић поручио да ће та земља отворити границе без ограничења за грађане БиХ, без обзира на одлуку ЕУ.
Министар унутарашњих послова Давор Божиновић рекао је данас да ће Хрватска попису од 15 земаља додати и БиХ јер је “увоз вируса из те земље је мањи него из Србије, а одлука је у интересу хрватске економије”.
Како је и раније саопштено, листу трећих земаља чији ће држављани моћи улазити у Европску унију чине Алжир, Аустралија, Канада, Грузија, Јапан, Црна Гора, Мароко, Нови Зеланд, Руанда, Србија, Јужна Кореја, Тајланд, Тунис, Уругвај и Кина.
Кина, за разлику од осталих земаља, има услов да одобри реципрочну дозволу за грађане ЕУ.
Такође, држављани земаља Европског јединственог тржишног простора моћи ће путовати у ЕУ, а ријеч је о грађанима Велике Британије, Норвешке, Швицарске, Исланда и Лихтеншајна.
Списак одобрених земаља не гарантује да њихови држављани по уласку у ЕУ неће морати ићи у карантин или неки дурги вид изолације, што уређује свака чланица посебно.
Са друге стране, грађанима Сједињених Америчких Држава, Бразила и Руске Федерације у потпуности је забрањен улазак у Европску унију.
Са обзиром на то да је ријеч о препоруци, свака држава чланица Европске уније може одбацити списак и забранити улазак држављанима “одабраних земаља”, али и допустити улазак држављанима земаља које нису на списку, укључујући Босну и Херцеговину.
Грађанима БиХ није експлицитно забрањен улазак у Европску унију као што је то случај за горе наведене државе.
Ипак, такав потез, кажу из Европске комисије, може изазвати дипломатске проблеме унутар ЕУ те подизање граница унутар Шенгена. Такође, ово је мало вјероватно јер су државе чланице провеле пуно времена договарајући јединствен став.
Списак земаља у препоруци може се мијењати сваких 14 дана јер ће у том временском року списак бити преиспитиван, преноси Klix.ba.
(klix.ba)