spot_img
spot_img

Жустра расправа о приједлогу да се функционери одрекну 20 посто плате

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Посланици Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ данас су након жустре расправе прихватили хитну процедуру Приједлога закона о доприносима званичника институција БиХ.

Овај приједлог предвиђа да се званичници одрекну 20 посто од плате и да се та средства користе искључиво за санирање економских посљедица пандемије вируса корона.

Аида Баручија (Независни блок), један од предлагача, истакла је да се нада да ће посланици прихватити овај приједлог јер би се на овај начин обезбиједили фондови, посебно пензиони.

Саша Магазиновић (СДП БиХ) рекао је да суштину овог закона подржава, али да би предлагач требало да образложи члан 8, јер овај члан каже да, да би се проводио овај закон, треба промијенити Устав.

“Ако је то тако, нека кажу, ево ја ћу гласати, али онда овај закон не може ступити на снагу док се не промијени Устав”, казао је Магазиновић.

Дамир Арнаут (Наша странка), један од предлагача, казао је да не усвајају закон који не може ступити на снагу.

“Ми смо поднијели и амандман на Устав БиХ, јер у Уставу БиХ стоји да се примања функционерима не могу смањивати док су у амандману, те да је вријеме да се одредба мијења”, казао је Арнаут.

Истиче да му није јасно зашто Колегиј није ставио овај амандман на дневни ред сједнице овог дома.

Предраг Кожул (ХДЗ БиХ) питао је како ће ад хок формирани фонд трошити средства од дијела плата којег се функционери одрекну.

“Ако набављамо медицинску опрему, видјели смо како то функционира када некомпетентни набављају опрему. Хоћемо ли се опет бавити набавкама како се бавимо већ увези с ЦОВИД-19. У сваком случају, уштеде на разини прорачуна иснтитуција БиХ треба правити и направити, али једини модел који је законит и уставан је да се види колики је пад ПДВ-а”, казао је Кожул, те навео да је управо ово разлог због којег не може подржати хитни поступак.

У току расправе о приједлогу, Сњежана Новаковић-Бурсаћ (СНСД) казала је да је овај приједлог класични популизам

“Нећу улазити у дио да ли је могуће смањити плату, а ми смо сви појединачно учествовали ондје гдје мислимо да је потребно доприносећи уплатама у Фонд солидарности који је основан у ентитету Република Српска. Морамо мислити да ојачамо оне сегменте функционисања власти гдје је могуће вршити санирање и социјалних и економских посљедица. За нас је ово потпуно неприхватљив приједлог да се офрмира било какав фонд на нивоу БиХ, имајући у виду да је РС већ далеко одмакла када је у питању прикупљање средстава у Фонд солидарности”, казала је Новаковић-Бурсаћ.

У току расправе о смањењу плата функционерима за 20 посто посланици су полемику проширили и на број гласова посланика који “сједе” у овом дому.

Никола Ловриновић (ХДЗ БиХ) је оцијенио да је ово “апсолутно противуставан закон”, те да га ХДЗ БиХ неће подржати.

“Већ један дужи временски период једна скупина колега предлаже оваква рјешења која се тичу примања изабраних и именованих званичника и то тумаче чињеницом да су то нека привилегирана примања, привилегиране позиције, што апсолутно не стоји. У јавности се стјече дојам да се овдје уђе, да се само узима нешто што стоји у некој кутији, онако како ко хоће. Подсјећам да је ово све регулирано овим законом, да се сва примања и накнаде примају по закону”, оцијенио је Ловриновић.

Мјере које се предлажу су, тврди, “популистичке” и представљају “снажан атак на уставну позицију државних институција, односно изабраних и именованих дужносника”. Предложио је да се понуде нека нова рјешења и да се оно што се уштеди на плаћама високорангираних званичника распореди на полицајце, службенике и намјештенике.

“Ако овако наставимо одузимати људима право, убудуће ће у Сарајеву моћи радити само Сарајлије јер стручни сарадници, службеници и намјештеници не могу заправо уопће живјети од овог новца, нити могу доћи на посао, нити имају плаћен пријевоз ако је преко 80 километара”, рекао је Ловриновић.

Оцијенио је да се ништа не добија уштедама од 20 посто, те да је једини новац који ће се вратити у његову средњу Босну бити онај којег ће он вратити.

Сања Вулић (СНСД) казала је да би приједлог био прихватљив да је предложено да се посланици одрекну једне плате годишње.

“А ја нећу подржати приједлог јер не знам гдје ће те паре ићи, јер видите шта се ради са средствима ММФ-а”, казала је Вулић.

 

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img