Пандемија корона вируса која хара цијелим свијетом, осим удара на здравље, имаће велике посљедице и када је у питању економија.
Евидентно је да ће Босни и Херцеговини вирус корона задати и додатни ударац, који се тиче издвајања из дијаспоре.
Бх. дијаспора представља једну од најмногобројнијих на свијету, а како је за “Дневни аваз” казао професор на Економском факултету у Сарајеву Мурис Чичић, штете ће бити велике.
“Према неким информацијама, скоро три милијарде марака годишње дијаспора је доносила у БиХ. Што формалним путем, што оним нацрно, то представља, отприлике, 10 посто бруто домаћег производа”, каже нам Чичић.
Наглашава да би бројка могла бити и већа од три милијарде због “црних канала”.
“Не знамо колико новца дође у џеповима, што се уложи у некретнине, викендице, куће, станове. Бројка од три милијарде сигурно ће се преполовити. Добар дио наше дијаспоре вјероватно ће бити и отпуштен са посла, јер како се може видјети, ситуација у цијелом свијету је алармантна. Истовремено, дио њих сигурно ове године неће долазити у Босну и Херцеговину”, појашњава Чичић.
Саговорник “Аваза” говори да је каква-таква алтернатива ново задуживање, односно ствари које власти тренутно раде.
“Задуживање код ММФ-а једно је од рјешења. У пријелазном периоду, какав је сада, требамо тражити најбезболнија рјешења. Можемо рачунати да ће до милијарду марака бити уложено кроз разне видове помоћи нашој земљи и та средства су за преживљавање и да се премосте ова три мјесеца”, поручује он.
Жељко Шаин, професор на Економском факултету у Сарајеву, потврдио је за “Аваз” да годишњи удио бх. дијаспоре у економију износи од 2,5 до 3 милијарде марака.
“То су средства која су легално долазила у БиХ. Међутим, осим тог новца, значајан дио дијаспоре је и на други начин помагао своје најдраже у БиХ дајући, кад дођу овамо, новац директно из руке у руку. Истовремено, дешавало се да шаљу новац по неким другим каналима тако да је цифра сигурно виша од три милијарде марака”, појашњава Шаин.
Нове околности и у Европи и у свијету, гдје ради бх. дијаспора, битно ће смањити обим помоћи, наводи Шаин.
“И наша дијаспора пролази кроз критичан период, неки од њих су остали без посла, вјероватно има и материјалних и финансијских проблема. У овој години сасвим сигурно неће бити прилив као прошлих година. То ће се одразити директно, али и индиректно на животни стандард грађана Босне и Херцеговине. Ако ја добијем, напримјер, 500 еура, а нећу куповати овдје производе и услуге, смањит ћу куповину воћа, поврћа и меса, а нећу купити ни нови ТВ. То је ланац који се шири”, закључује Шаин.
(nezavisne.com)