spot_img
spot_img

Вирус није зауставио експропријацију земљишта за ауто-пут Брчко-Рача

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Директорка Републичке управе за геодетске и имовинско-правне послове Босиљка Предраговић рекла је да се, без обзира на епидемију вируса корона, експропријација земљишта за потребе изградње дионица ауто-пута Вукосавље-Брчко и Брчко-Рача одвија планираном динамиком.

Предраговићева је истакла да радове изводе радници РУГИПП-а као што је предвиђено Законом о посебном поступку експропријације ради изградње ауто-пута и гасовода на дионицама Вукосавље-Брчко и Брчко-Рача.

– Према приоритету који је задао инвеститор, односно Влада и `Аутопутеви Републике Српске` прво изводимо радове на дионици Брчко-Рача. Извођење геодетско-техничких радова је подијељено у двије фазе, односно двије поддионице – Рача-Бијељина и Бијељина-Брчко. Теренски дио геодетско-техничких радова за дионицу Рача-Бијељина започет је 10. и завршен 26. марта 2020. године – рекла је Предраговићева у интервјуу Срни.

Она је појаснила да су паралелно са теренским, обављани и канцеларијски радови у подручној јединици Бијељина, као и да је на теренским радовима у првој фази било ангажовано десет геодетских стручњака запослених у РУГИПП-у који су били организовани у пет теренских екипа.

– Свака теренска екипа имала је на располагању потребну опрему за квалитетно и стручно обављање радова, радну заштитну опрему, те хигијенску заштиту као што су визири, маске, рукавице и дезинфекциона средства. За физичке радове укопавања бетонских стубића и друге послове били су ангажовани помоћни радници – додала је Предраговићева.

Према њеним ријечима, теренски радови за дионицу Бијељина-Брчко почели су 7. априла ове године, а изводи их пет екипа у којима је десет геодетских стручњака.

Планирано је, додала је она, да ти радови буду завршени до 24. априла.

Она је нагласила да почели и канцеларијски геодетско-технички радови који подразумијевају цијепање парцела.

– Укупна дужина дионице ауто-пута Брчко-Рача је око 39 километара, док је дужина линије експропријације око 80 километара. Дионица Брчко-Рача је цијелом дужином на територији града Бијељина и пролази кроз 14 катастарских општина. Линије експропријације прелазе, односно цијепају око 1.200 парцела и пролазе кроз нешто више од 750 посједа – појаснила је Предраговићева.

Она је навела да РУГИПП у вријеме пандемије вируса корона прати активности Владе и Републичког штаба за ванредне ситуације, те се у складу са тим свакодневно одржавају сједнице стручног колегијума на којем се анализирају и примјењују акти Владе и Штаба с циљем спречавања ширења вируса корона.

Предраговићева је истакла да је сходно тим актима РУГИПП поднио два извјештаја Републичком штабу за ванредне ситуације о предузимању мјера и активности, те донио низ наредби о поступању у циљу превенције ширења вируса корона.

– Просторије РУГИПП-а, подручне једнинице и канцеларије дезинфиковане су први пут 16. марта, након тога је извршена дезинфекција када је била прва смјена радника, а до краја седмице биће извршена и трећа. Радницима су подијељене маске, а све подручне једнинице и канцеларије имају довољно средстава за дезинфекцију, док у шалтер салу улази по једна странка – појаснила је Предраговићева.

Говорећи о поступању у предметима, Предраговићева је навела да се у првом степену поступа на основу свих захтјева у којима није потребно учешће странака, те да странкама достављају само рјешења којима се удовољава њиховом захтјеву и гдје је у питању једностраначки поступак.

– Предсједница Републике Српске Жељка Цвијановић донијела је 10. априла Уредбу са законском снагом о роковима и поступању у управним поступцима и другим поступцима одређеним посебним материјалним прописима за вријеме ванредног стања за територију Српске. Ступањем на снагу те уредбе РУГИПП ће достављати и остала рјешења из скраћеног управног поступка – појаснила је Предраговићева.

Она је рекла да доношењем ове уредбе рок за жалбу на рјешења из скраћеног управног поступка тече након укидања ванредног стања.

– Тиме је странкама омогућено да без обзира на датум пријема рјешења имају могућност да и након укидања ванредног стања по потреби искористе правни лијек – нагласила је Предраговићева.

Јавне расправе у управним предметима, додала је она, мораће сачекати још неко вријеме.

 

 

 

(rtrs.tv)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img