Како би се спријечило ширење вируса корона у многим државама свијета ограничено је кретање и посјете трговинама, пекарама, парковима и другим мјестима.
Да би нам поближе приказали како све то изгледа Гугл је јуче објавио извјештаје из 131 државе који показују податке о посјетама овим набројаним мјестима.
Гугл је анализирао податке милијарду корисника, односно локације њихових паметних телефона, како би ‘појаснили’ здравственим радницима колико мјере владе поштују сами грађане.
Такође, у извјештају напомињу да се ови подаци не требају користити за медицинску дијагностику, никакве прогнозе или сврхе лијечења.
Извјештаји приказују графиконе с посјетама подземној жељезници, аутобуским или жељезничким станицама, трговинама и другим мјестима између 16. фебрура и 29. марта ове године.
Што се тиче БиХ, у периоду од 16. фебруара до 29. марта посјета бутицима и мјестима за разоноду пала је за 76 одсто, трговинама, супермаркетима, тржницама и апотекама за 50 одсто, парковима за 22 одсто, путничким терминалима за 59 одсто и раднима мјетима за 50 одсто. Истовремено, боравак о домовима порастао је за 13 одсто.
У Италији су посјете трговинама и мјестима за разоноду, укључујући и ресторане и кина, пали 94 одсто, док су одласци на радна мјеста пали за 63 одсто. Посјети трговинама са намирницама и апотекама пали су за 85 одсто, док су посјете парковима пале за 90 одсто, пише Ројтерс.
Гуглови подаци показују колико је изазовно људе удаљити једне од других. Одласци у трговине намирницама у Сингапуру и Великој Британији у том су се интервалу повећали јер су у тим земљама мјере попут карантина тек ступале на снагу. Посјете парковима у окрузима око Сан Франциска у марту су драстично скочили, што је власти натјерало да те локације привремено затвори.
Подаци за Јапан, који није увео толико строга ограничења кретања, кажу да су тамо одласци у трговине и мјеста за разоноду пала тек 26 одсто, док су одласци на посао пали за само девет одсто.
Корона вирус је широм свијета заразио више од милион људи, а од болести ЦОВИД-19 је преминуло више до 53 хиљаде људи.
Епидемиолози истичу како би анализа кретања по доби, приходима и другим демографским подацима могла прилагодити обраћања власти јавности.
Гугл, који прикупља демографске податке током кориштења својих услуга, тврди да не извјештава о демографским подацима, али да је отворен за пружање додатних информација у наредним извјештајима.
“Ови извјештаји развијени су како би били од помоћи, а да поштују наше строге протоколе и политике око приватности”, написале су докторица Карен ДеСалво, челница Гугла за здравље, те Јен Фицпатриц, потпредсједница Гугл Геа, у објави на блогу.
Гугл истиче како је објавио извјештаје да би избјегао било какве нејасноће о томе што предаје властима, у вријеме док свијетом траје расправа о равнотежи између приватности и потенцијала кориштења технологија за борбу против коронавируса.
Државе попут Кине, Сингапура и Јужне Кореје од својих држављана траже да користе апликације и друге технологије како би контролисали њихово поштивање карантене, али активисти тврде како то може угрозити њихове индивидуалне слободе.
(nezavisne.com)