Шеф Одјељења за здравство и остале услуге Владе Брчко дистрикта БиХ Акиф Пезеровић данас је заједно с представницима Јавне здрвствене установе „Здравствени центар Брчко“ одржао конференцију за медије на којој је представљено тренутно стање и активности здравствене установе везано за новонасталу ситуацију око корона вируса на подручју Дистрикта.
Пезеровић је казао да је према јутрошњим подацима 1.000 лица под здравственим надзором и да тренутно за једно лице чека резултат теста на корона вирус.
„Укупан број лица од којих је узет узорак је 27 и за 26 имамо податке. Као што је познато два су позитивна, а 24 су негативна резултата и за још један резултат чекамо. У току је набавка ЦТ-а, РТГ-а, десет респиратора као и уређаја за тестирање“, казао је Пезеровић.
Директор ЈЗУ „Здравствени центар Брчко“ Нихад Шибоњић казао је да је ЈЗУ „Здравствени центар Брчко“ од проглашења стања природне несреће првентивно, организационо, кадровски и материјално усмјерен на што бољи одговор на ситуацију везано за корона вирус.
„Тврдим да смо организационо завршили све припреме за пријем свих врста пацијената. Сада имамо три здравствена система. Они пацијенте који немају никаквих назнака и који нису сумњиви на корона вирус и даље лијечимо у главној згради Болнице и циљ нам је да у ту зграду не уђе вирус. Зграда Плућног одјељења је у потпуности испражњена и у њој смо планирали интезивну његу за смјештај респиратора и лијечења лица која су доказано позитивна на корона вирус и требају болничко лијечење. Технички смо припремљени да можемо истовремено респираторе прикључити. И имамо и трећи дио здравственог система, а то је зграда Гинекологије коју смо испразнили и коју ћемо користити за оне који су сумњиви на корона вирус. Ту имамо око 50 до 60 кревета гдје можемо лијечити ове пацијенте“, казао је Шибоњић.
Директор Болнице, Душан Стокић, казао је да је зграда Гинекологије морала бити испражњена и пресељена.
„Зграда Гинекологије и зграда Плућног одјељења су издвојене зграде и то је неопходно да имамо да бисмо смјестили пацијенте. Ми централну зграду Болнице морамо сачувати од уласка вируса и све наше напоре смо усмјерили у том правцу. Такођер, свака особа која уђе у Болницу, хитну или било које одјељење мора да потпише и одговори на неколико питања и то је сажета епидемиолошка анкета. Поред тога, ми вршимо контролу и на самом улазу у зграду Болнице. У овој борби против ове инфекције морамо имати три зоне и та прва зона је планирана за пацијенте с корона вирусом, а то је зграда Плућног одјељења. Ту смо направили операциону салу, имамо интезивну његу и обезбиједили смо све што је неопходно за функционисање. Имаћемо могућност за прикључење и двадесет респиратора“, казао је Стокић.
Директор брчанског Дома здравља Борислав Ђулабић казао је да је најважнији циљ да се на основу епидемиолошких података и клиничких знакова одвоје они који су потенцијално опасни.
„То се исто урадили и у Дому здравља на начин да сви они пацијенти који имају сумњив епидемиолошки податак или симптоме које могу указивати на корона вирус третирају се у једном паралелном дијелу. Формирани су мобилни тимови који одлазе на адресу и врше преглед пацијента и на основу тог прегледа даље врше поступање. Уколико је потребно даље испитивање или лијечење ти пацијенти се под посебним режимом, односно кроз овај изолаториј Болнице, упућују на даље тестирање, третирање и дијагностицирање. Све здравствене услуге су у овом тренутку у могућности да се остваре“, казао је Ђулабић те упутио апел свим грађанима да се придржавају мјера и да буду стрпљиви.
„Апелирам на све грађане, обзиром да нам је функционирање живота у овом тренутку успорено, па тако и пружање здравствене заштите, да буду колико је могуће стрпљивији, да покушавају што је више могуће користити телефон приликом контактирања или потребе за неким упутством. Држите социјалну дистанцу, придржајите се мјера хигијнско-епидемиолошке заштите и максимално их користите“, поручио је Ђулабић.