spot_img
spot_img

Магистарски у Италији одбранила из Брчког

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Млада Брчанка Ида Фазлић (24) протеклих шест мјесеци провела је у Венецији, а у родно Брчко се вратила крајем прошле седмице, мало прије него је ситуација у Италији због вируса корона постала баш драматична.

Тренутно је у изолацији у свом стану, а за Ослобођење каже да се осјећа добро и да нема никакве симптоме. Ипак, с обзиром на то да вирус има инкубацију од 14 дана, те да је строго препоручена самоизолација у том периоду, она жели бити сигурна да је здрава.

Лежерни Италијани

Из изолације је, прије неколико дана, путем видеолинка успјешно одбранила магистарски рад. Стекла је титулу магистра у науци и технологији конзервације културног насљеђа на Универзитету Ca’Foscari у Венецији.

“У Венецији сам била и када је тек почео да избија вирус у Вухану, а касније и у Италији. Већ тада сам постала свјесна ситуације и опасности вируса, те сам одмах подузела све препоручене мјере заштите”, каже Ида.

Оно што је њу посебно изненадило јесте то што су Италијани, испрва, били лежерни по питању ширења вируса. Нису били довољно свјесни озбиљности ситуације. Након избијања првог случаја у Риму, каже Фазлић, чинило се да ситуацију имају под контролом. Но, врло брзо након двије до три седмице почеле су пристизати вијести да је све више тестираних позитивно на коронавирус.

“Од почетка сам носила маску, али сам се сусретала са људима који су ми се због тога подругљиво смијали. Неким пријатељима је дјеловало чудно када их приликом сусрета нисам жељела загрлити”, прича нам Ида.

По повратку из Италије јавила се у дежурну службу путем телефона. Није одлазила у Дом здравља и сматра да је то добра идеја. Она је, током изолације у којој је од прошле седмице, сама у стану.

“И одбрану свог магистарског рада прославила сам сама у стану путем видеопозива са мојом породицом. Прва ствар коју је наш универзитет урадио јесте што су одмах затворили све библиотеке и отказали предавања. Овим путем им желим захвалити на ефикасности, али и јер су омогућили да се настава одвија нормално путем интернета. Други студенти су имали предавање и испите онлине. То се обавља путем платформе Google meet, спојите се са професорима и одржите испит. На исти начин сам ја одржала одбрану магистарског рада”, каже Ида.

Осим ње, на одбрани магистарског рада учествовало је још 10-ак њених колегица са Универзитета. С друге стране интернетске везе била су њихова четири професора.

“Слушали су нас, постављали нам питања. Иако је било путем видео-линка све је било јако озбиљно и ништа мање захтјевно него одбрана уживо. Након једног дана поново су нас назвали, сваког понаособ, обавијестили нас о оцјени и у име државе Италије прогласили су ме магистром. Било је јако узбудљиво. Једино сам осјећала тугу јер моја породица није могла присуствовати због изолације у којој се тренутно налазим”, прича нам млада и успјешна Брчанка.

Она је прије двије године завршила додипломски студиј на Универзитету у Сарајеву. Имала је жељу да још више научи о улози науке у конзервацији културног наслијеђа, јер је велики дио конзерваторског рада заснован на научним анализама. Изазвана том жељом, да зна више, одлучила је да онлине аплицира на Универзитету Ca’Foscari у Венецији.

“Добила сам пуну стипендију на двије године од Владе Италије. Након те двије године добила сам невјероватну прилику да одрадим шестомјесечни стаж са професором органске хемије, мојим ментором Фабрициом Фабрис и менторицом Франческом Ицо која је велики стручњак у конзервацији. Са њима сам истраживала анализу оксидације моно и полинезасићених масних киселина у сушећим уљима која се користе као везиво у сликама. То смо истраживали разним методама као што су нуклеарна магнетна резонанца која је била главна техника кориштена у мом раду. Свјесна сам да ми немамо те инструменте нити услове рада, али знам да то неће остати тако. Планирам да наставим свој образовни пут кроз даље студије да кроз свој рад и залагање вани унаприједим стање заштите босанског наслијеђа по повратку у БиХ”, открила је Ида своје планове.

Рад у Kunsthistorisches музеју

Она је прошле године свој CV и мотивацијско писмо послала Kunsthistorisches музеју у Бечу. У новембру су јој јавили да дође код њих и у њиховој лабораторији за науку у конзервацији провела је два мјесеца.

Према њеним ријечима, то је невјероватно искуство кроз које је добила прилику да ради кроз праксу са свјетски признатим научницима и конзерваторима као што су др. Сабин Станек и др Вацлав Питхард, те да види и искуси рад у музејској лабораторији.

По завршетку стажа они су били задовољни и позвали су је да опет дође. Планирано је да 15. маја отпутује за Беч.

Поводом Идиног успјеха огласила се и њена професорица Амра Хаџимухамедовић, која је на свом Фејсбук профилу, између осталог, написала: “Кад неко носи титулу MSc in Conservation Science and Technology for Cultural Heritage са Ca’Foscari, широм су му отворена врата свијета да ради и напредује. Ида Фазлић је посебно добродошла у глобални свијет конзерваторске знаности. Менторица и чланови комисије, професори, стручњаци свјетског ранга, оцијенили су да Идин магистарски рад од могућих 110 заслужује 110 бодова. Та ведра, лијепа, паметна, вриједна и одлучна млада жена на отворена врата своје каријере улази у нади да ће своје знање инвестирати у бољу будућност босанске прошлости”.

 

 

 

 

 

(oslobodjenje.ba)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img