Јавна здравствена установа у Брчком годинама нема ЦТ апарат и магнетну резонанцу.
Влада је хитно наложила ресорном одјељењу да се што прије распише јавни позив за набавку ове дијагностичке опреме, без које је немогуће радити.
Здравство у Брчком суочено је и са сталним одласком љекара, због чега у Влади размишљају о повећању плата медицинарима.
ЦТ апарат три године не ради, а апарат за магнетну резонанцу стар 15 година, не може да се поправља, јер за њега нема резервних дијелова.
У међувремену приватни сектор у Брчком, Тузли и Бијељини због тога профитира, кажу медицинари.
– Да ли је то свјесно да Болница нема апарате, да би тај сав новац од Фонда отишао? То су велике паре, ми смо могли за те паре, можда, купити још један – истиче Душан Стокић, директор Опште болнице Брчко.
Градоначелник и Влада траже што хитније рјешавање овог проблема. У буџету је већ три године обезбијеђено милион и по марака за ЦТ, и два и по милиона за магнетну резонанцу.
– Ми смо поновили недвосмислена упутства, дали налог шефу за здравство да мора покренути што хитније процедуру за набавку ове дијагностичке опреме – истакао је Синиша Милић, градоначелник Дистрикта.
Можда још већи проблем је и одлазак љекара из Брчког на боље плаћена радна мјеста у западним земљама.
Иако са закашњењем, у Влади припремају мјере којима би плате љекарима у Брчком биле повећане. Предвиђају да би на тај начин одлив стручњака био заустављен, и становништву била обезбијеђена медицинска заштита.
– Ове мјере су неопходне да бисмо кадрове које имамо задржали на овом простору, јер вјерујте, свакодневно смо суочени са одласком доктора – додаје Милић.
Рад појединих специјалистичких служби такође је угрожен јер нема довољно специјализаната.
У Управном одбору ЈЗУ сматрају да је тренутно неопходно на петогодишњу специјализацију послати најмање 20 љекара, како процес контроле здравља становништва не би био доведен у питање.
(rtrs.tv)