spot_img
spot_img

Нијемци дигли ручну бх. камионџијама

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Признавање и замјену возачких дозвола стечених у БиХ за камионе и аутобусе Њемачка је одбила јер су, по свему судећи, критеријуми под којим се овдје полаже прениски за тамошње стандарде.

Може се то закључити из одговора које је посланик у Представничком дому парламента БиХ Саша Магазиновић добио од Савјета министара БиХ.

Магазиновић се, наиме, интересовао са којим европским државама имамо закључен, а са којим радимо на закључивању споразума о узајамном признавању и замјени возачке дозволе, те да ли постоје државе у којима неке од положених категорија нису признате и шта се ради на рјешавању таквих ситуација.

Одговорено му је да је, када је о Њемачкој ријеч, дата могућност замјене возачке дозволе категорије А и Б и поткатегорије А1 без полагања додатног теоријског или практичног испита.

“Са наше стране покренута је иницијатива да се изврши допуна заједничке декларације на начин да она обухвати и остале категорије и поткатегорије возачке дозволе, о чему треба да се постигне сагласност са надлежним органом Њемачке”, наводи се у одговору који је Магазиновић добио.

У вези с тим, наше институције су Њемачкој прослиједиле информације о измјенама прописа у БиХ у области безбједности саобраћаја, односно оспособљавања возача. Међутим, било је то узалудно.

“Након одговарајуће провјере предочене документације не може се допунити постојећа заједничка декларација. Због важних високих критерија према власницима возачких дозвола за теретна возила или аутобусе у Њемачкој (у погледу квалификације за професионалног возача), допуна заједничке декларације предложеним категоријама возачких дозвола, нажалост, није могућа”, одговорено је нашим властима у Ноти Амбасаде Њемачке у Сарајеву.

Занимљиво је да се Министарство комуникација и транспорта БиХ поново прије нешто више од пола године дипломатским путем обратило Њемачкој са иницијативом да још једном размотри овај приједлог.

Никола Грбић, предсједник Удружења превозника за међународни и унутрашњи транспорт РС, истиче да су Њемачка, али и Словенија, са којом такође немамо споразум, најбитније када је ријеч о узајамном признавању возачких дозвола.

“Зашто возачи са возачким дозволама Србије не морају полагати и сасвим нормално возе у Словенији и Њемачкој? Институције нису заинтересоване да помогну нашем народу, већ да одмогну”, рекао је Грбић за “Независне”.

Иначе, питање о узајамном признавању и замјени возачких дозвола, без потписивања било каквог билатералног акта, ријешено је са Данском, Француском, Аустријом, Аустралијом и Катаром. Иницирано је потписивање споразума са Словенијом, али резултата још нема.

Када је ријеч о Сјеверној Македонији, поступак ратификације споразума је већ објављен у “Службеном гласнику БиХ”. Са Турском не иде тако глатко – споразум је усаглашен у априлу 2016. године, Предсједништво БиХ га је прихватило три мјесеца касније, али се још очекује одговор турске стране.

Охрабрујућа ситуација није ни када је ријеч о Италији – усаглашавање траје чак осам година, јер је бх. страна спровела процедуре, али још не постоји спремност друге стране. Већ шест година бх. власти покушавају потписати овакав споразум са Шпанијом, али о томе Шпанци још ни не помишљају.

Албанци одустали неколико дана пред састанак

Иницијатива за закључивање споразума о узајамном признавању возачких дозвола између бх. и албанских власти датира још из 2013. године, али је још на мртвој тачки.

Занимљиво је да су у циљу усаглашавања споразума били заказани преговори, али су их Албанци отказали само неколико дана прије договореног термина.

Покренута је процедура и за признавање бх. дозвола у Молдавији, али су Молдавци тражили достављање подзаконских прописа из ове области у циљу припреме за усаглашавање текста. Још смо на “чекању” и у Малти, Грчкој, Кипру, Холандији и Норвешкој. Швеђани су иницијативу бх. власти која се односи на закључивање споразума о узајамном признавању возачких дозвола одбили.

Када је о Швајцарској ријеч, правило је за све исто – страни возачи који живе у тој држави дуже од годину дана, односно три мјесеца у континуитету без прекида, морају имати швајцарску возачку дозволу.

 

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img