Приликом предстојеће посјете Реџепа Тајипа Ердогана Србији, која је планирана за 7. и 8. октобар, постоји могућност да се озваничи и почетак радова на аутопуту Београд – Сарајево, од којег је, барем засад, Босна и Херцеговина удаљена годинама.
За разлику од Србије, у БиХ, када је ријеч о овом пројекту, није се одмакло даље од приче и осим меморандума не постоји ниједан званични документ неопходан за реализацију пројекта.
“Воде се активности, идемо у редовну процедуру и добра воља постоји, али процедуре се морају испоштовати. Као Република Српска радимо на коридору 5ц и до везе према Брчком па би од Брчког требало до Бијељине. Све је још на причи и ништа конкретно”, рекао је за “Независне” Неђо Трнинић, министар саобраћаја и веза Републике Српске.
Аутопут од Брчког до Бијељине требало би да финансирају Турци, а још раније је Србија рекла да ће финансирати изградњу моста преко ријеке Саве код Раче, гдје су већ почели припремни радови, које би би Ердоган, заједно с Александром Вучићем, предсједником Србије, и Жељком Комшићем, предсједавајућим Предсједништва БиХ, требало да обиђе. Градња аутопута Београд – Сарајево почела је крајем августа отварањем градилишта на дионици од Сремске Раче до Кузмина, која је дуга око 18 километара, а чија вриједност ће с мостом бити око 220 милиона евра. Рок за изградњу ове дионице је двије и по године.
Када је ријеч о самом мосту, и поред неколико ургенција и молби од стране Србије, још није потписан споразум о контакт-тачки, односно споразум о локацији гдје ће се градити тај мост.
“Тај споразум је у петак парафиран у Министарству транспорта и комуникација БиХ, али није потписан. Тек сада треба да иде процедура према Савјету министара БиХ па онда даље према Предсједништву и парламенту БиХ с обзиром на то да се ради о међудржавном споразуму. То све може трајати мјесецима, а с обзиром на то да још нема власти на нивоу БиХ питање је када ће то све бити рјешено”, испричао је извор “Независних” из Министарства транспорта и комуникација БиХ.
Овај споразум су, како сазнајемо, парафирали Младен Голужа, помоћник министра транспорта и комуникација БиХ, и Миодраг Поледица, државни секретар у Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Србије. Овај мост само је први објекат на будућем аутопуту од Београда до Сарајева и за реализацију овог пројекта, осим новца који још нико не спомиње, потребна је и сва остала документација – од идејног пројекта, студије утицаја на животну средину, главног пројекта до грађевинских дозвола.
“Све је то далеко. О експропријацији земљишта да и не говоримо. Ни у Србији ту ствари нису баш најчистије у вези с тим аутопутем, али не треба сумњати да ће се код њих доста брже то све радити”, испричао је извор “Независних”.
Подсјећања ради, прича о аутопуту од Сарајева до Београда траје годинама, а у БиХ је тек почетком ове године постигнут договор којом трасом тај пут треба да прође и од тога се практично даље није ни одмакло. За разлику од БиХ, Србија је с турском компанијом “Ташјапи” крајем прошле године потписала комерцијални уговор за изграду планова, пројектовање и изградњу дионице од Кузмина до Сремске Раче, с тим да ће се градити још један крак аутопута који би од Београда преко Вишеграда спојио Србију и БиХ.
(nezavisne.com)