spot_img
spot_img

Споразум између Хрватске и БиХ услов за санацију моста Гуња – Брчко

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Већ осам мјесеци у прекиду је теретни саобраћај мостом преко ријеке Саве између Гуње и Брчког, а с обзиром на потребну процедуру која претходи стварању услова за санацију постојећег или градњу новог моста – јер је ријеч о билатералном питању између Републике Хрватске и БиХ – камиони и аутобуси њиме засигурно неће још дуго саобраћати.

Мост је саграђен још у вријеме Аустро-Угарске, 1894. године, дуг је 755 метара и стоји на 27 бетонских стубова. У ратовима је неколико пута рушен, а 2009. саниран је оштећени стуб с брчанске стране. Влада Брчко Дистрикта БиХ је 24. јануара упозната с елаборатом о утврђивању стања, процјеном носивости и пројектом санације опреме моста којим је утврђено да мост није сигуран за саобраћај. Због изразито неповољних резултата провјере на замор, прихваћена је препорука и донесено је рјешење о обвезном и хитном прекиду саобраћања теретних моторних возила и аутобуса.

Економска штета

Почетком јула, вуковарско-сријемски жупан Божо Галић примио је у Вуковару градоначелника Брчко Дистрикта БиХ Синишу Милића и сараднике, који су га информисали о елаборату ИПСА Института из Сарајева. На састанку је упозорено да су посљедице прекида теретног саобраћаја вишеструке, посебно у економском смислу, и да штету трпе привредници с обје страна Саве.

Као привремено рјешење предложена је реконструкција постојећег моста у смислу његовог проширења за још једну саобраћајну траку за теретни саобраћај, о чему ће коначну ријеч дати стручњаци.

А као дугорочно рјешење истакли су градњу новог моста Гуња – Брчко. Вуковарско-сријемска жупанија обвезала се о закључцима извијестити Министарство мора, промета и инфраструктуре, а брчанска страна своје ресорно министарство с обзиром на то да су Влада РХ и Савјет министара БиХ надлежни за рјешавање овог питања.

Је ли у међувремену дошло до каквих помака и јесу ли подузете какве конкретне активности с циљем рјешавања проблема саобраћања на мосту између Гуње и Брчког провјерили смо у Министарству мора, промета и инфраструктуре.

На упит Гласа Славоније одговорили су да је тренутно у поступку склапање споразума између Владе РХ и Савјета министара БиХ о одржавању и реконструкцији цестовних мостова на заједничкој државној граници.

Привремена регулација

Наведени споразум, како су појаснили, имаће за сврху унапређење саобраћајне повезаности двију сусједних држава кроз уређење међусобних односа у погледу одржавања и реконструкције свих десет мостова који се налазе на прекограничном подручју,а тиме и моста Гуња – Брчко.

“Заједничко мишљење хрватске и босанско-херцеговачке стране јест да мост није у примјереном стању с аспекта сигурности одвијања камионског и аутобусног саобраћаја. Хрватске цесте д.о.о. подузеле су одређене активности у контексту привремене измјене путног коридора транзитног саобраћаја теретних возила с државне цесте ДЦ 214 (гранични пријелаз Гуња) на ДЦ 55 (гранични пријелаз Жупања). Предвиђено временско трајање привремене регулације планира се до завршетка реконструкције моста”, стоји у одговору.

У Министарству очекују како ће наведени споразум бити ускоро потписан од обију страна, а потом ће се, у складу са детаљном анализом стања и вриједности санације моста, приступити рјешавању проблематике.

Општина Гуња је Вуковарско-сријемској жупанији крајем травња прослиједила захтјев за потицање иницијативе за градњу новог моста, као нужно рјешење за омогућавање сигурног промета људи, робе и добара између двије државе. Општински начелник Гуње Анто Гутић сматра да је градња новог моста једино рјешење јер би санација постојећег због старости и стања у каквом се налази била врло скупа и захтјевна и њоме се, увјерен је, не би постигло дугорочно и квалитетно рјешење за којим већ годинама постоји потреба.

Гуња тражи премјештање моста

Начелник Гуње Анто Гутић напомиње да ни под садашњим режимом саобраћања према којему на мосту у исто вријеме може бити 30 аутомобила, мост није сигуран. Упозорава на потребу уврштавања градње новог моста као приоритетни пројект прекограничне сурадње између РХ и БиХ те као пројект у оквиру пројекта Савјета за Славонију и Барању. Заузима се за то да нова локација буде у непосредној близини жељезничког моста. Тиме би се ријешио велики проблем транзита кроз Гуњу и околна насеља, гдје тешки теретњаци уништавају цесте. И гужве на уласку у Брчко су сталне јер ондје постоји само једна улазна трака.

Предлажу скелу

Комисија Владе Брчко Дистрикта ради на проналажењу пријелазног решења. Траже га превозници, који и највише губе. Компанију из Панчева представила је скелу која би могла превозити теретни саобраћај на граничном прелазу Гуња – Брчко. Прегледали су терен и тврде да је то могуће.

 

 

(glas-slavonije.hr)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img