Топлотни удар који је захватио велики дио Европе од данас ће се још погоршати. Температуре веће од 40 степени очекују се у Француској и Шпанији, а врхунац врућина очекује се сутра и прекосутра.
Шпанска метеоролошка агенција Аемет прогласила је данас наранчасти степен опасности за пет сјеверних покрајина. У долини ријеке Ебро очекује се 42 степени Целзијусевих. Наранчаста опасност сутра ће бити проширена на десет покрајина у средишту земље и на сјевероистоку. Јавна телевизија ТВЕ упозорава грађане на “паклену седмицу”.
У Француској, температуре ће данас још расти и кретати се максимално између 35 и 39 ступени, а у двије трећине земље, посебно на југу и истоку.
Метео Франце оцијенио је да је ријеч о “епизоди без преседана по интензитету и пријевремености од 1947.” Очекује се да би могли бити срушени досадашњи мјесечни рекорди.
Десетине школа у Француској затворене су због топлотног таласа.
Око педесет школа у француском департману Ессоне затворено је усљед топлотног таласа, а како наводе француски медији, с радом ће престати и школе у департманима Вал-де-Марне и Сеине-ет-Марне у близини Париза.
Очекује се како ће се температуре попети изнад 40°Ц. Велики градови највише су подложни смогу у вријеме љетних мјесеци, стога су француске власти одлучиле како ће на цесте Париза и Лиона моћи изаћи само возила која имају најмањи негативни утицај на загађење околиша.
Паришким возачима понуђена су и бесплатна мјеста за паркинг како би их се подстакло на кориштење јавног превоза.
Очекује се да ће топлотни удар бити на врхунцу од сриједе до петка, а француски метеоролог Жилом Возника је на Тwиттеру написао како је изгледно да ће Француска у петак добити нови температурни рекорд од 45°C те срушити онај из 2003. године од 44,1°C.
Велики топлотни удар 2003. само у Француској узроковао је 15.000 смрти.
Поштеђена није ни Њемачка и температура би могла досећи 39 ступени на југозападу земље, као и у Брандебургу, регији која окружује Берлин, гдје је шумски пожар од понедјељка прогутао већ 100 хектара.
Иако рекордних 40,3 степени измјерених у једном градићу у Баварској у августу 2015. не би требало бити премашено, врућине би могле бити горе од оних 1947. када је постигнут рекорд за јун сматрају стручњаци.
Вал врућине који је стигао из Сахаре, што се у јуну не памти, требао би се сутра и у петак погоршати. Ноћи су такође јако топле у односу на уобичајено вријеме.
У аустријском Инсбруку јуче је прије топлотног удара измјерено било високих 36,7 степени.
У Женеви би требало бити више од 35 степени због чега је отказана поворка за Дан школе предвиђена за данас. Школе ће бити затворене и у Луксембургу.
У Литванији се очекују олује. Тамо се ове године утопило најмање 27 људи
Погођена је и источна Европа, јаке олује очекују се у Литванији. У тој се земљи овај мјесец утопило најмање 27 људи, а температуре су досегле рекордних 35,7 степени.
“Свјетске температуре расту због климатских промјена и с њима вјеројатност вала екстремних врућина”, рекао је Лен Шафри, професор климатологије на Универзитету у Реадингу.
У Француској је, на примјер, у топлотном таласу 2003. од посљедица врућине умрло 15.000 људи.
(nezavisne.com)