Ниске температуре које су протеклих неколико дана захватиле БиХ, а негдје је пао и снијег, већ су побрале већи дио плодова воћа, а воћари у наредним данима очекују да би још већа најављена хладноћа могла докрајчити воћке.
“Због ниских температура, које се крећу неких седам-осам дана, можемо слободно рећи да су плодови крушке већ преко 80 одсто отпали, а поготово уколико дођу још ниже температуре, које те воћке не могу поднијети”, истакао је за “Независне” Драгоја Дојчиновић, предсједник Удружења воћара РС.
Према његовим ријечима, и коштичаво воће слабо подноси ниске температуре те, како истиче, ако се температура спусти до нуле, ни на ове плодове нећемо моћи рачунати.
“Шљива је такође већ доста одбацила, а трешња, чије би поједине сорте за неколико дана требало брати, ће почети пуцати, тако да рачунамо да ће и ту бити мала рачуница и зарада”, упозорава Дојчиновић.
Навео је да хладноћу не подносе ни јагоде, те се очекује да ће и оне пропасти, а и род јабуке, која је нешто отпорнија на ниже температуре, ће бити лошији.
“Ако температуре заиста буду ниске како најављују, можемо слободно рачунати да ће већи дио производње воћа отићи у индустрију. Ако не би било минуса, можемо рачунати да ћемо јабуке имати јер је она отпорнија”, појашњава Дојчиновић.
Додао је да су ниске температуре и невријеме захватили протеклих дана Европу и регион, што додатно утиче да цијене воћа на тржишту буду више.
Драгомир Вујковић, воћар из Бабића, код Приједора, рекао је да је подручје Поткозарја прошле године страдало од посљедица леда, те да самим тим воће није имало цвјетни потенцијал.
“Шљива и крушака нема ништа, јабука врло мало. Ове године, што се тиче неког ширег подручја, воће је десетковано, а то је посљедица леда. Мислим да је ове године ситуација веома лоша”, нагласио је Вујковић.
Истакао је да је додатни проблем воћарима на подручју Поткозарја створио инсект цвјетојед, те да су воћке које нису имале заштиту буквално уништене.
“Оно што је најгоре, и у Хрватској и у Србији је доста различито стање када је воће у питању, али највише је погођен регион од Приједора до Бањалуке. То је изузетно мала количина рода и ту апсолутно нема воћа и наравно да самим тим можемо очекивати веће цијене јер нећемо имати домаћег воћа”, додаје Вујковић.
Енес Хасановић, секретар Удружења пољопривредника Тузланског кантона, казао је да услова за замагљивање, како би одбранио воћке од хладноће, нема.
“Покушавам да направим некакву димну завјесу. Припремам па ако се буде спустила температура испод нуле, да запалим. Колико ће то ефекта имати, није на нама, то само природа може одлучити”, истакао је Хасановић.
Он је додао да за својих 70 година није упамтио овакве временске услове.
“Код нас није протеклих дана било неке хладноће ни штете. Било је у ноћи између недјеље и понедјељка туче око Љубушког, али што се температура тиче, није било штете”, истиче Славко Корда, пољопривредни инжењер у предузећу “Доминант” Чапљина.
Штете у пчелињацима
Милош Оџић, предсједник Друштва пчелара Нови Град, каже да су се временске прилике негативно одразиле на стање у пчелињацима јер пчеле немају хране.
Рекао је да су пчелари с прихраном пчела почели у јануару и до сада скоро да нису престајали.
“Цвјетне паше ове године скоро да није ни било. Доминантне воћне врсте у овом крају су јабука и крушка, које су слабо цвјетале након прошлогодишњег натпросјечног рода. Иначе, пчеле у априлу имају изобиље хране, а то није био случај ове године”, каже он.
(nezavise.com)