У Брчко дистрикту повећани су износи за финансирање поступка вантјелесне оплодње, што је обрадовало многе парове који се боре са стерилитетом.
На захтјев Удружења „Беба више“, Фонд Здравственог осигурања Брчко дистрикта плаћаће први покушај финансира умјесто са досадашњих 5.000 КМ износом од 6.000 КМ, док се други и трећи покушај умјесто са 3.500 КМ финансира са по 5.000 КМ.
– Веома смо задовољни овом одлуком која је на добробит породица које се боре против стерилитета и за своје потомство – каже Жељко Лазаревић, предсједник Удружења „Беба више“.
Финансирање вантјелесне оплодње од стране Фонда здравственог осигурања проводи се од 2009. године. До 2014. финасиран је један, а од те године и други покушај да би од октобра прошле године био одобрен и трећи покушај вантјелесне оплодње за који је старосна граница са 42 помјерена на 45 година старости жена.
Иницијативе су углавном долазиле из Удружења „Беба више“ и наилазиле на позитивне одговоре надлежних институција па се овдје надају да ће и њихов захтјев за измјену одлуке о условима за остваривање права у поступку трећег покушаја вантјелесне оплодње бити прихваћен.
– Покренули смо иницијативу како би измјенили одлуку која прописује да право на трећи покушај вантјелесне оплодње имају жене до 45 година старости али под условом да су претходно прошле два покушаја вантјелесне оплодње који се финансирају из субвенција Фонду здравственог осигурања. Сматрамо да то право треба омогућити и женама које су претходно уз помоћ неког другог фонда или властитим средствима финансирале два претходна покушаја – објашњава Лазаревић.
Додаје да је захтјев упућен надлежном одјељењу за здравство и да се нада да ће се о њему Влада позитивно изјаснити.
– У нашем удружењу до сада је рођено десет беба што сматрамо највећим постигнутим успјехом. Имамо и једну трудноћу тако да се надамо скором повећању броја беба рођених поступком вантјелесне оплодње – каже Лазаревић.
Он истиче да паровима, који се боре са стерилитетом треба више подршке цјелокупног друштва и да због тога покрећу бројне акције међу којима је и позив банкама да им дају бескаматне кредите или смање камате.
– Фонд трошкове плаћа по принципу рефундације након спроведеног поступка, а готово све клинике захтјевају авансну уплату због чега су парови принуђни да узимају кредите. Још увијек немамо позитиван одговор, али вјерујемо да ће препознати користи које то може донијети и њима и нашим породицама – каже Лазаревић.
За више подршке залажу се и они који су имали успјеха са вантјелесном оплодњом попут Кристине Нерац која је прије пар година, након другог поступка родила дјевојчицу Елену.
– Сматрам да би Влада требало да одобри финансирање залеђивања ембриона паровима након вантјелесне јер то за буџет није много, а за сваки пар јесте – каже Кристина.
Финансирана 232 покушаја
Фонд здравственог осигурања је закључно са прошлом годином финансирао 232 покушаја вантјелесне оплодне, а успјешности је у просјеку око 22 одсто. Годишње се за ову сврху издваја око 150.000 КМ кроз посебан пројекат јер се због непостојања закона не може обзбиједити другачији начин.
Фонд финансира поступак асистиране репродукције у случајевима примарног и секундарног стерилитета па ово право остварују и осигураници код којих је накнадно наступио стерилитет.