Милица Ракић (1996-1999), трагично настрадала девојчица најјачи је симбол страдања недужних грађана Србије у НАТО агресији 1999. године. У бесомучном бомбардовању убијено је још 78 деце.
Милица је имала свега три године када су гелери од ракета испаљених из НАТО авиона погодила њену кућу у београдском насељу Батајница. Недужну девојчицу је смрт од пројектила затекла у купатилу – на ноши.
Милица Ракић је рођена 9. јануара 1996. године у Београду. Живела је у улици Димитрија Лазаревића Раше бр. 8, у насељу Батајница у близини војног аеродрома у београдској општини Земун. Родитељи Душица (1959.) и Жарко Ракић (1956.) пре Милице добили сина Алексу шест година пре Милице.
Ракићи су почетком 2000. године добили девојчицу Анђелу. Она за сестру зна само из родитељских прича и са фотографија.
Жарко, иначе Крајишник родом из села Колунић код Босанског Петровца, дошао је касних 1970-их година у Земун, у потрази за послом и радио је као прецизни механичар у предузећу ИПМ – Земун. Супругу Душицу упознао је на Бежанији, а венчали су се 1989. године. Ракићеви рођаци из Српске су од првог дана бомбардовања СРЈ звали да се склону, али Жарко није хтео ни да чује.
Ток кобног 17. априла 1999. увече око девет сати започела је још једна ваздушна узбуна у Београду. Четрдесет пет минута касније пројектил погађа кућу Ракићевих. Мала Милица је била у купатилу на ноши, мајка у соби спремала кревет за спавање. Одједном – детонација, прасак и ломљава стакла и плочица, фасаде… Жарко крваво беживотно дете на рукама износи у ауто, па у Земунску болницу. Лекари вест о смрти саопштавају Жарковом зету у поноћ.
Није Милица једина, али је њена судбина постала симбол сво седамдесетдеветоро деце која су убијена 1999. у бомбардовању НАТО пакта, а која су поименце споменута на споменику у Ташмајданском парку.
Тај споменик је “нестао” 2001. године. Неки тврде да је украден, а неки да га је власт склонила да не би “провоцирала” политичаре из сада партнерских НАТО земаља. Два пута је поново постављан и сада се на свом месту, и у првобитном облику, налази од септембра 2015. године.
Миличино име носи једна улица у Батајници, насељу Ветерник у Новом Саду а у манастиру Тврдош код Требиња, направљена је фреска са ликом Милице Ракић.
(mondo.rs)