Нисам упознат нити желим да знам какви су пословни планови и активности мог возача, коментар је министра енергетике Петра Ђокића након што се сазнало да је фирма његовог возача добила концесију за градњу мале хидроелектране вриједне три милиона КМ.
Ријеч је о непознатој фирми „New energy“ у којој је Горан Тадић, Ђокићев возач, сувласник, односно највећи власник са 40 одсто учешћа, пише srpskainfo.com.
Фирма је регистрована у Брчком 2017, а годину послије је пресељена у Обудовац код Шамца. Тадић је заједно са још тројицом регистровао фирму са оснивачким улогом од 2.000 КМ, а партнери у планираној производњи електричне енергије су му Дани Танић из Брчког, који је и директор фирме, Цвијетин Ђорђић из Бијељине и њемачки држављанин Томас Андреас Милер.
Оно што је још занимљиво јесте да је ово предузеће регистровано у години када је расписан јавни позив за концесију коју су добили! Министарство индустрије, енергетике и рударства, на челу са Петром Ђокићем, је 22. новембра 2017. расписало јавне позиве за подношење понуда за додјелу концесије за изградњу мале хидроелектране „Невачка“ на ријеци Ступчаници, општина Хан Пијесак.
Министарство није знало
На позиву је изабрана фирма “New energy”, која је у мају прошле године потписала уговор о концесији по којем је вриједност инвестиције нешто већа од три милиона КМ.
С друге стране, у Министарству енергетике тврде да нису уопште знали ко се пријаво на позив, односно да је заинтересована и фирма возача министра Ђокића.
– Избор најповољнијег понуђача обавила је Комисија за концесије РС. Концесија је додијељена посредством јавног и транспарентног поступка, а понуде је вредновала Комисија за концесије, која је тек послије избора најповољнијег понуђача доставила Министарству потребне податке о понуђачу – увјеравају у Министарству енергетике.
На овај позив понуду је доставила још само једна фирма, “Еникон-монт” Зворник, док је раније самоиницијативну понуду доставила једна фирма из Калесије, која није била заинтересована за концесију иако су били упознати о јавном позиву.
Потврда банке
На наше питање да ли концесионар има новца да гради ову хидроелектрану, имајући у виду да је један од услова јавног позива био достављање доказа о могућности финансирања инвестиције, у Министарству кажу да је “New energy” доставила доказ банке којим се потврђује да ће је банка пратити у финансирању концесије у случају да буде изабрана за најповољнијег понуђача.
– Иначе, пројекти овакве врсте обично се финансирају тако да концесионар обезбиједи 20 одсто властитих средстава, а остали износ из кредита – кажу у Министарству енергетике.
Додају да концесионар, у складу са уговором, у року од 12 мјесеци од потписивања има обавезу да достави потребне дозволе и сагласности, а након тога у року од 12 мјесеци изгради малу хидроелектрану.
Траже инвеститора
Српскаинфо није успјела да ступи у контакт са министровим возачем Гораном Тадићем. Међутим, он је за БИРН БиХ рекао да се са министром Ђокићем познаје 25 година и да то познанство и служба немају никаве везе са овим послом.
– Свако може да конкурише на било ком тендеру. Ми смо у овом случају били једини – рекао је Тадић, који признаје да његова фирма до сада није имала послова!
Занимљива је његова изјава како још није сигурно да ли је концесија исплатива, те да траже инвеститора.
Човјек из сјенке
Ивана Корајлић, из НВО Transparency international, каже да је то што је фирма возача министра прошла на јавном позиву који је расписало министарство у којем прима плату возач са становишта закона – дозвољено. Код нас је, како каже, сукоб интереса по закону веома ограничен.
– Пракса је показала да се сукоб интереса и злоупотреба положаја често рјешава тако да се фирме региструју на неке друге људе који су само власници на папиру, а иза стоји сасвим неко други – истиче Корајлићева.
Она наводи да је област концесија код нас доста несређена и да се концесије дају без икакве провјере о ранијем пословању концесионара, а због чега у пракси имамо незавршене послове по добијеној концесији.
– Пракса је показала и да се фирме региструју само због одређеног посла, а нико не поставља питање капацитета фирме. Имали смо примјера гдје нису поштовани уговори о концесијама, нису плаћане концесије, па на крају држава више да него што добије – наводи Корајлићева.
У Комисији за концесије РС су нам рекли да са концесионаром могу да раскину уговор ако није испоштовао рокове из уговора, али и да концесионар може да тражи надокнаду штете од државе ако администрација није урадила свој дио посла.
Субвенције
У Републици Српској произвођачи електричне енергије из малих хидроелектрана имају право на субвенције. Субвенције произвођачима обновљивих извора електричне енергије обезбјеђују заправо потрошачи струје који плаћају накнаду уз рачун за електричну енергију.
Накнада је повећавана сваке године, али је прошле седмице НСРС размотрила по хитном поступку Приједлог закона којим се ограничава раст накнаде за подстицање производње електричне енергије из обновљивих извора.
(srpskainfo.com)